FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA

Analiză GSP.ro Unicat în preliminariile Euro 2024: cu el pe teren, România nu a primit niciun gol în grupă!

Olimpiu Moruțan, nr. 21, felicitat de Cicâldău după evoluția excelentă din finalul meciului Elveția - România FOTO: Raed Krishan / GSP.ro

Articol de - Publicat miercuri, 08 noiembrie 2023 19:27 / Actualizat miercuri, 08 noiembrie 2023 22:17

Naționala României se pregătește de o "dublă" decisivă pentru calificarea la Euro 2024, cu Israel, sâmbătă, 18 noiembrie, și cu Elveția, marți, 21 noiembrie. Selecționerul Edward Iordănescu (45 de ani) are în lot un fotbalist unicat în preliminarii. E vorba despre Olimpiu Moruțan (24 de ani).

• Israel - România are loc pe 18 noiembrie, de la ora 21:45, la Felcsut (Ungaria). Meciul va fi liveTEXT pe GSP.ro și televizat pe Prima TV
  • România - Elveția se joacă pe 21 noiembrie, de la 21:45, pe Arena Națională. Partida va fi liveTEXT pe GSP.ro și la TV pe Antena 1

Mijlocașul naționalei României Olimpiu Moruțan este singurul fotbalist din preliminariile Euro 2024 care a jucat în toate cele opt meciuri, iar cât a fost pe teren "tricolorii" nu au primit niciun gol.

În 4 ore, fanii români au cumpărat online toate biletele rezervate lor la meciul Israel - România
Israel - România

Moruțan a jucat 369 de minute, adică 51% din totalul celor 720 de minute.

Într-un clasament inedit realizat doar pe baza rezultatelor înregistrate cu extrema dreapta de la Ankaragucu în joc, România a contabilizat 18 puncte și un golaveraj excelent, 12-0! În clasamentul normal, România are 16 puncte, golaveraj 13-4.

5 meciuri fără gol primitare naționala României în cele 8 partide disputate în preliminariile Euro 2024: 2-0 și 4-0 cu Andorra, 0-0 și 2-0 cu Kosovo, 0-0 cu Belarus

• Andorra - România 0-2
    Titular 73 de minute. A fost schimbat când scorul era deja 2-0 pentru România. A contribuit cu o pasă decisivă la primul gol, marcat de Dennis Man (34).
  • România - Belarus 2-1
    Titular 65 de minute. A fost înlocuit cu Alex Dobre, la 2-0 pentru tricolori.
  • Kosovo - România 0-0
    Rezervă. A jucat 29 minute. A fost introdus în minutul 61, în locul lui Dennis Man.
  • Elveția - România 2-2
    Rezervă. A jucat 32 de minute. A intrat pe teren în minutul 58, în locul lui Fl. Coman. Scorul era 2-0 pentru gazde. A dat două pase decisive pentru Mihăilă (89, 90+2) și s-a terminat 2-2.
  • România - Israel 1-1
    Rezervă. A jucat 33 de minute. I-a luat locul lui Sorescu, în minutul 57. Scorul era deja 1-1.
  • România - Kosovo 2-0
    Rezervă. A jucat 18 minute. A fost introdus în minutul 72, în locul lui I. Hagi, la scorul de 0-0. Moruțan a contribuit la ambele goluri marcate de N. Stanciu (83) și Mihăilă (90+3).
  • Belarus - România 0-0
    Rezervă. L-a înlocuit pe Dennis Man, în minutul 61.
  • România - Andorra 4-0
    Titular 90 de minute.

Pe lângă Moruțan, în top 10 jucători cu cele mai multe meciuri pe teren fără ca echipa lor să primească gol în preliminariile Euro 2024 se mai regăsesc Nicolae Stanciu și Denis Alibec.

Top 10 jucători cu cele mai multe meciuri pe teren fără gol primit în preliminariile Euro 2024

sursa: uefa.com

Olimpiu Moruțan este considerat arma secretă a selecționerului Edi Iordănescu, alături de Valentin Mihăilă.

Următoarele meciuri:

• 12 noiembrie: Kosovo – Israel (21:45)
  • 15 noiembrie: Israel – Elveția (21:45)
  • 18 noiembrie: Belarus – Andorra (19:00), Israel – ROMÂNIAElveția – Kosovo (21:45)
  • 21 noiembrie: ROMÂNIA – ElvețiaAndorra – IsraelKosovo – Belarus (21:45)

VIDEO. Răzvan Burleanu, despre meciul cu Israel de la Budapesta: „Este un joc decisiv pentru noi! Suntem încrezători în jucători că ne vor face bucuroși”

Edi, ești atent?! Șumudică recomandă o schimbare la echipa națională: „Cu mine dă randament, rupe brazda sub el!”

Răzvan Burleanu, despre meciul crucial din preliminarii: „Jucătorii noștri au făcut pasul către o nouă etapă a performanței sportive”