FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - CEHIA, AZI, 21:00, EUROSPORT 2, SPORTRO ŞI LIVETEXT PE GSP.RO

România - Cehia 1-3 (Stanciu / Prikyl, Jelecek, Hadascok)

Stanciu, marcatorul golului României +11   FOTO
Stanciu, marcatorul golului României

Articol de GSP - Publicat miercuri, 20 iulie 2011 00:00 / Actualizat miercuri, 20 iulie 2011 22:59

Naţionala României Under-19 joacă ACUM cu Cehia în primul meci de la Campionatul European ce se desfăşoară în aceste zile în ţara noastră. Maria Andrieş  va scrie cronica meciului!

România a început bine partida împotriva Cehiei, iar Peteleu trece pe lîngă deschiderea scorului în chiar primul minut, cînd portarul ceh a scos de pe linia porţii lovitura sa de cap. În faza următoare însă a fost accidentat grav iar Burchel l-a înlocuit cu Florin Ilie. Cehii au pus apoi stăpînire pe joc, ratînd cîteva şanse bune.

Stanciu a deschis scorul prentu România în minutul 30, cînd portarul ceh a fost păcălit de o centrare din flancul stîng, centrare care s-a oprit în poartă. După numai două minute, Serediuc a ratat şansa desprinderii, trăgînd în plasa laterală, deşi poarta era goală. Cehii au egalat chiar înainte de pauză, cînd Prikryl a scăpat singur spre poartă în flancul stîng şi a şutat pe colţul scurt, păcălindu-l pe Brănescu.

Elevii lui Burchel au început foarte bine în repriza a doua, reuşind să-şi creeze cîteva şanse foarte mari de gol, dar au ratat de fiecare dată. Arbitrul şi-a făcut şi el simţită prezenţa în minutul 59, cînd a acordat un penalty destul de uşor cehilor.  Jelecek a marcat fără probleme de la punctul cu var.

Golul parcă le-a turnat plumb în ghete românilor, care nu au mai reuşit să-şi creeze situaţii de gol. În schimb, cehii şi-au făcut jocul de posesie şi au reuşit să mai marcheze o dată, prin Hadascok, în minutul 85

ROMÂNIA - CEHIA Stadionul Chiajna, 21:00
ROMÂNIA: Brănescu - Peteleu, Remeş, Avrămia, Murgoci - Benzar, Cîrstocea, Stanciu - Serediuc, Roman, Năstăsie
Antrenor: Lucian Burchel
Rezerve: Chiriţă, Fl. Ilie, Gugu, Walleth, Amet, Gavra, Chitoşcă
CEHIA:
Koubec - Jelecek, Kalas, Brabec, Hala - Sladky, Janos, Kaderabek, Krejcy - Skalak, Prikryl
Antrenor: Jaroslav Hrebic
Rezerve: Zapletal, Lacha, Kraus, Polom, Jugas, Fantis, Hadascok

liveSCORE  Grecia - Irlanda 1-2
La aceeaşi oră, la Buftea, se joacă meciul Grecia - Irlanda, din aceeaşi grupă.

26 iulie: Irlanda - România şi Grecia - Cehiei

Ghid pentru CE Under-19. Vezi aici programul Europeanului şi cum ajungi la stadioane!

„Urmează producții de un mare impact, participă și el ...” » Soția unui fost star de la PSG, decizie controversată: „Planul e un milion de dolari în 6 luni”

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”