Comentarii (4)
Heiheiargesul1987
Heiheiargesul1987  •  08 Iunie 2022, 23:40

Cel ce a scris a zis despre meciul de la euro 2000 cu anglia , castigat cu 3-2 asa : " ultima victorie a României la un turneu final! În ultimele minute, Ionel Ganea a „arestat" mingea și a transformat penaltyul care ne-a dus în „optimi" ". E clar ca semnatarul articolului fie nu era nascut in 2000, fie avea intre 3 si 5 ani, fiindca in rest, orice baiat/barbat din anii aia stie ca ne-a dus in SFERTURI, fiindca pana la euro 2016, la campionatele europene daca treceai de grupe ajungeai in sferturi, nu in optimi, fiind 16 echipe participante, nu 24 ca si acum. In rest...sa nu pui Kosice la rusini...arata ca ori nu ai habar, ori ii datorezi ceva lui Cornel Dinu :))

nicolae.ungureanu
nicolae.ungureanu  •  08 Iunie 2022, 14:50

La eșecuri aș pune și egalul cu Armenia din cauza căruia am ratat barajul Cupei Mondiale din 2006.

pacione28
pacione28  •  08 Iunie 2022, 13:29

România-Spania 3-1 ( 1987) unul din meciurile mari făcut de tricolori. România-Elvetia 1-2 (1981) , Austria - România 0-0 (1987) alte 2 partide care depindea de noi sa participam la turneele finale Spania 82 sau Euro 88 dar nu am câștigat.

stelu
stelu  •  08 Iunie 2022, 12:49

nu aș fi pus în top amicalul cu germania, nici victoria cu gol din offside contra nederlandei or smth. au fost incluse pesemne ca să avem și meciuri din mileniul în curs. mai degrabă puneam meciurile lui lucescu din preliminariile 1984 în deplasările din italia și suedia, victoria cu spania puțin mai târziu, cu jenei, ceva meciuri cu ungaria la euro 1972, 3 2 la zagreb circa 1977...mă rog, nu mă pricep foarte bine. în topul rușinii lipsește inexplicabil dezastrul de la kosice. să iei 2 goluri în 11 contra 9 e ceva foarte rar.