FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - ELVEȚIA

Suporterii naționalei fac front comun cu „tricolorii”! » Pentru meciul cu Elveția s-au vândut 10.000 de bilete în primele 12 ore!

Arena Națională

Articol de - Publicat marti, 24 octombrie 2023 09:54 / Actualizat marti, 24 octombrie 2023 10:52

Suporterii naționalei se vor întoarce pe stadion la partida cu Elveția de pe 21 noiembrie, ultima din campania de calificare pentru Campionatul European din 2024. Surse din cadrul FRF anunță că s-au vândut deja 10.000 de bilete în primele 12 ore, iar tribuna 2, inel 1 este sold-out!

Echipa națională a României nu a putut beneficia de sprijinul suporterilor la meciul cu Andorra, meci în care F câștigat cu scorul de 4-0. Federația a fost sancționată de UEFA, după incidentele de la meciul cu Kosovo.

• Ce s-a întâmplat? Meciul cu Kosovo a fost întrerupt în minutul 18, la 0-0, și reluat la aproape 50 de minute distanță, pentru că ultrașii din galeria României au afișat un mesaj cu conotații politice, pe care l-au și scandat în repetate rânduri: „Kosovo e Serbia”. Acțiunile acestora i-au lezat pe jucătorii kosovari, care au părăsit terenul. După reluare, România a marcat de două ori și a obținut o victorie prețioasă. Astfel, la meciul cu Andorra, UEFA a permis accesul pe stadion doar al copiilor sub 14 ani. Cei 21.000 de micuți prezenți pe Arena Națională i-au împins pe „tricolori” de la spate, iar aceștia au câștigat, scor 4-0.
Misterul Konoplyanka » Explicații oficiale după ce vedeta CFR-ului a bifat primele minute după două luni
CFR CLUJ

FRF: „În semn de mulțumire pentru atmosfera de la meciul cu Andorra, copiii cu vârsta sub 14 ani au acces gratuit”

FRF vrea să răsplătească efortul copiiilor prezenți la meciul cu Andorra, dar și al părinților și însoțitorilor și astfel vor permite accesul gratuit acestora în cele două tribune: „Ca urmare a prezenței numeroase a copiilor pe Arena Națională, la meciul cu Andorra, în semn de mulțumire pentru atmosfera creată de copii și comportamentul acestora, Federația Română de Fotbal a extins sectorul Family Zone pentru întreaga capacitate a celor două tribune. Astfel, copiii cu vârsta sub 14 ani au acces gratuit la ambele tribune.

+35 FOTO

Pentru naționala României urmează două dueluri „de foc” pentru calificarea la Campionatul European din 2024. Pe 18 noiembrie România va întâlni Israel în deplasare, iar trei zile mai târziu România va găzdui partida cu Elveția. Ambele adversare sunt contracandidatele la primele două locuri din grupă.

Prețul biletelor de la meciul România - Elveția

• Peluze - 35 lei
  • Tribune - 60 lei
  • VIP albastru - 300 lei
  • VIP roșu - 500 lei

Calcule pentru calificare

„Tricolorii” au urcat, cel puțin provizoriu, pe prima poziție, cu 16 puncte. Au un meci în plus jucat față de Elveția și două față de Israel. România este la mâna ei, nu depinde de jocul rezultatelor din grupă. În aceeași situație se află și Elveția și Israel.

Cu o victorie cu Israel, România ajunge la 19 puncte, dar nu ar obține matematic calificarea în actuala configurație. Israel și Elveția ar putea încheia peste, în funcție de jocul rezultatelor.

Remiza în Israel ar duce România la 17 puncte, cu Israel la 12 puncte. În aceste condiții, „tricolorii” sunt obligați să scoată ceva și din disputa cu Elveția, pentru a nu sta la mâna „indirectelor”.