FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA UNDER 18

Stăm bine la U18! În zece oameni din minutul 24, am bătut Finlanda

Articol de - Publicat marti, 02 aprilie 2013 00:00 / Actualizat marti, 02 aprilie 2013 17:45

Echipa României U18, antrenata de Ionel Augustin, a învins astăzi naţionala Finlandei într-un meci amical disputat la Mogoşoaia.

România a reuşit să se impuna în faţa finlandezilor , 2-0, deşi în minutul 24 fundaşul central al ”tricolorilor”, Cristi Bocşan, a fost eliminat pentru un fault făcut în postura de ultim apărător.

Rotariu cel mai bun de pe teren
Dorin Rotariu, nepotul fostului internaţional Iosif Rotariu, i-a îngenunchiat pe nordici. După cîteva curse pe flancul stîng şi o lovitură liberă care a lovit bara transversală, mijlocaşul dinamovist a reuşit să transforme o lovitură de pedeapsă spre finalul primei reprize.

S-a văzut ambiţie
Spre deosebire de naţionala lui Piţurcă, tinerii jucători au dat dovadă de ambiţie şi forţă în jocul de la Mogoşoaia. Nu e tocmai simplu să domini fizic 90 de minute o echipă nordică. Al doilea gol a venit în minutul 83 după o acţiune personală a lui Ferdi Ghenciu, intrat în repriza secundă.

România U18: Cojocaru - Băjan, Bocşan, Dumitraşcu, Cornea - Al. Păun, M. Popescu, Boboc, I. Şerban, Rotariu - Bărbuţ. Antrenor: Ionel Augustin. Au mai intrat: V. Nicolae, Lica, Ghenciu, Krausz, Grădinaru, Ad. Ilie, Ad. Moroşanu.

„Revanşa” va avea loc joi de la ora 14:00, pe Stadionul ”Dinamo” din Capitală.

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni