FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - ELVEȚIA

FOTO „Tiki-Taka” România » Denis Alibec, gol după o acțiune superbă în meciul cu Elveția

Denis Alibec (32 de ani) a deschis scorul în minutul 50 al meciului România - Elveția, ultima din grupa I preliminară pentru Euro 2024. +21   FOTO

Articol de , - Publicat marti, 21 noiembrie 2023 23:11 / Actualizat miercuri, 22 noiembrie 2023 02:05

România a demonstrat pe Arena Națională, în fața a 50.000 de spectatori, că parcursul din grupa I, unul fără eșec, nu a fost întâmplător.

Notele GSP după România - Elveția 1-0 » „E imperial!” Ei sunt fotbaliștii care au strălucit în fața a 50.224 de fani, într-un meci de poveste
ROMÂNIA - ELVEȚIA

Alibec, gol după o fază de „tiki-taka” în România - Elveția

Acțiunea prin care România a deschis scorul pe Arena Națională a fost superbă.

Florinel Coman a preluat mult în tușă, în flancul stâng al atacului „tricolor”. A întors mingea spre Nicolae Stanciu.

Căpitanul României a centrat la colțul lung, pentru Olimpiu Moruțan.

Extrema venită de la Ankaragucu a recentrat perfect în fața porții. Denis Alibec, ca un „nouar” veritabil, a deblocat tabela și a declanșat sărbătoarea pe Arena Națională.

Moruțan se dovedește încă o dată „killerul” elvețienilor. El pasase decisiv și la ambele reușite semnate de Valentin Mihăilă, în remiza 2-2 din tur.