SPORTURI  »  HANDBAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL DE JUNIOARE / ROMÂNIA-OLANDA 36-22

Viitorul sună bine! România a zdrobit Olanda şi s-a calificat în semifinale la CM de handbal pentru junioare

Articol de - Publicat miercuri, 30 iulie 2014 00:00 / Actualizat miercuri, 30 iulie 2014 17:00

România s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial sub 18 ani, din Macedonia, şi va întîlni vineri, în semifinale, Muntenegru

România nu a avut nici cele mai mici emoţii în meciul din sferturile de finală de la Campionatul Mondial. Olanda, cea care eliminase Ungaria, a fost depăşită net.

"Tricolorele" s-au distanţat la 10 goluri diferenţă pînă la pauză, 22-12, şi în ciuda tuturor eforturilor batavelor, din partea a doua, diferenţa nu s-a micşorat, ci, din contră, a crescut.

S-a terminat 36-22, iar România se pregăteşte acum de duelul din semifinale. Acolo va întîlni Muntenegru, care a trecut azi de Brazilia, 25-24, golul victoriei fiind marcat în ultima secundă! Muntenegru este pregătită de fosta mare jucătoare Maja Savici, vicecampioană olimpică în 2000, cîştigătoare de Liga Campionilor cu Slagelse şi FC Copenhaga!

Semifinala are loc vineri, de la ora 18:00.