GSP.RO  »  FOTBAL  »  EURO 2025

Naționala feminină de fotbal a României a învins-o pe Kazahstan, scor 1-0, în runda cu numărul #2 de calificare la Euro 2025. +21   FOTO

Articol de , , - Publicat marti, 09 aprilie 2024 20:54 / Actualizat marti, 09 aprilie 2024 21:00

Naționala de fotbal feminin a României a învins reprezentativa din Kazahstan, scor 1-0, în runda cu numărul #2 a grupei de calificare la Euro 2025.

Selecționala lui Massimo Pedrazzini a controlat partida cap-coadă. Prima ocazie a venit în minutul 12. Olar a șutat de la aproximativ 20 de metri, dar mingea a fost prinsă de Portnova.

Splendoare în iarbă! Thriller cu reveniri și goluri superbe între Real și City, în „sferturile” UCL » Noul Clasic al fotbalului european a fost ca un foc de artificii în templul „Bernabeu”!
REAL MADRID - MANCHESTER CITY

Marcu a fost la un pas să marcheze un gol incredibil. Cel mai probabil, a vrut sa centreze, dar mingea a căpătat un efect spectaculos, punându-i mari probleme portăriței adverse, care a respins cu greu. În minutul 22, Meluță a trimis un șut violent. Mingea a fost deviată de o adversară și a izbit bara din stânga portarului.

România, victorie în preliminariile Euro 2025

Repriza secundă a fost mai săracă în ocazii. Chiar și așa, România a deschis scorul în minutul 68, când Carp a înscris din centrarea lui Vătafu. Câteva minute mai târziu, Bălăceanu putea majora avantajul, dar Portnova s-a opus din nou.

Astfel, România câștigă un meci în care nu a avut mai deloc probleme pe faza defensivă și, profitând de eșecul Bulgariei în Armenia, scor 2-3, se instalează confortabil pe prima poziție în grupa 4, cu două victorii în tot atâtea meciuri.

FINAL. România - Kazahstan 1-0

• Televizare: Digi Sport 1
  • A marcat: Carp '68
  • Naționala României a fost susținută de aproximativ 2071 de spectatori

Min. 76: Bălăceanu trage dintr-un unghi închis, dar mingea este prinsă de Portnova.
Min. 68: GOL România! Vătafu trimite o centrare perfectă din partea dreaptă, iar Carp se înalță și înscrie cu o lovitură de cap puternică.
Min. 62: Ciolacu trage din marginea careului, dar mingea se duce peste poartă
Min. 46: A început repriza secundă

Min 45+2: Final de primă repriză.
Min. 22: România ia cu aslat careul advers! Șutul trimis de Meluță izbește bara din stânga portarului.
Min. 20: Marcu a fost aproape de un gol fabulos. A centrat din partea dreaptă, mingea a luat efect și s-a dus spre vinclul colțului lung, dar Portnova a scos în extremis.
Min. 12: Prima ocazie pentru România! Olar șutează din afara careului, dar portărița adversă reține balonul.
Min. 1: A început meciul

România - Kazahstan, echipele de start

România - Kazahstan, preliminarii Euro 2025, fotbal feminin
+17 FOTO

România: Părăluță - Meluță, Stanciu, Goder. Gered - Bortan, Iordachiusi, Vătafu - Marcu, Carp, Olar
Rezerve: Ceasar, Cămpean, Tunoaia, Istrate, Bâtea, Vasile, Ciocalu, Herczeg, Bălăceanu, Bistrian, Bratu, Borondi
Antrenor: Massimo Pedrazzini

Kazahstan: Portanova - Demidova, Nurusheva, Myasnikova, Gaistenova - Nizamutdinova, Aitymova, Khairulina - Kulmagambatova, Tuchina, Turlybekova
Rezerve: Zeinali, Lozukova, Karazhanova, Mamyrova, Yerzhanova, Aldanazar, Zhumabaikyzy, Burova, Satygaliyeva, Sovet, Vlassova
Antrenor: Madiyar Kembilov

România continuă parcursul perfect în preliminariile Euro 2025 la fotbal feminin! Victorie pe „Arc”, în fața Kazahstanului
Banner apărut la tribuna a doua
Match Quiz CFR Cluj - FCSB

Ești expert în Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe derby-ul CFR Cluj - FCSB și câștigă premiile puse în joc!

Mirel Rădoi, dat afară după doar 3 luni » Bilanț dezastruos în ultimele 6 meciuri
AL JAZIRA
Mihai Stoica, „cucerit”: „E altă categorie de fotbalist!”
FCSB

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni