GSP SPECIAL  »  DIVERSE  »   PREMIERĂ

GALERIE FOTO Se întîmplă în România! » Duncan Zurr face wakeboarding tras de tren!

Articol de GSP - Publicat luni, 16 mai 2011 00:00 / Actualizat luni, 16 mai 2011 16:03

Wakeboardingul este un sport nautic, unde rider-ul urcat pe o placă este tras pe apă de o ambarcaţiune, utilizînd tehnici din schi nautic, snowboarding şi surfing.

Un sport extrem periculos şi spectaculos, pe care olandezul Duncan Zuur a ţinut să-l facă şi mai spectaculos. Vicecampionul mondial, supranumit Olandezul Zburător, a reuşit o premieră mondială chiar în România. Zuur (36 de ani) a făcut wakeboarding pe Lacul Techirghiol, tras de un tren care circula între Eforie Nord şi Eforie Sud.

"Sînt foarte fericit că am avut şansa sa fiu primul sportiv din lume care să facă wakeboarding tras de un tren. A fost o experienţă unică, plină de adrenalină şi inedit. Dacă aş mai avea ocazia, aş mai face-o o dată", a spus Duncan Zuur, imediat după încheierea proiectului.

Olandezul este cunoscut pentru proiectele inedite în întreaga lume - wakeboarding în Piata San Marco din Veneţia, tras de un elicopter sau de un feribot. Duncan Zuur ne-a mai uimit şi cu doi ani în urmă, cand a sfidat traficul bucureştean, traversînd în timp record traseul dintre Piaţa Naţiunilor Unite şi Podul Unirii, direct pe rîul Dîmboviţa.

Citește și:
Denis Alibec a semnat: „A știut să negocieze”
Superliga
Denis Alibec a semnat: „A știut să negocieze”
„Petarde!” » Presa din Spania vuiește, după rușinea cu Capul Verde de la Mondial
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
„Petarde!” » Presa din Spania vuiește, după rușinea cu Capul Verde de la Mondial
Halucinant! În ce țară poate ajunge Andrei Ivan, ademenit cu 500.000 de dolari pe an
Stranieri
Halucinant! În ce țară poate ajunge Andrei Ivan, ademenit cu 500.000 de dolari pe an
Dinamo și-a prezentat echipamentul cu noua siglă pentru sezonul viitor!
Superliga
Dinamo și-a prezentat echipamentul cu noua siglă pentru sezonul viitor!
Fiul
Profit.ro
Fiul "Regelui Asfaltului", Răzvan Umbrărescu, a terminat cursa Le Mans de 24 de ore pe loc fruntaș
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Unic! Chinezii au lansat în România un rival pentru Dacia, cum nu mai există în Europa! Dar unele detalii sunt ascunse

Motivul pentru care fanii Japoniei strâng gunoaiele după fiecare meci de la Campionatul Mondial


Comentarii (2)
cfrclujole
cfrclujole  •  16 Mai 2011, 16:39

Ce NU se intampla in Romania?! Oricum interesant!

rorika
rorika  •  16 Mai 2011, 16:20

eram sigur ca nu e roman!

Vezi toate comentariile (2)
Comentează