GSP SPECIAL  »  MEDIA  »  CM 2014 / MEDIA

Cea mai mare audienţă de la Mondial » Finala Germania - Argentina, urmărită de 3,4 milioane de români!

Reuters
Reuters

Articol de - Publicat luni, 14 iulie 2014 00:00 / Actualizat luni, 14 iulie 2014 12:44

Campionatul Mondial din Brazilia s-a încheiat după 64 de meciuri, toate transmise în exclusivitate în România de TVR. Cortina s-a tras cu finala mare desfăşurată pe stadionul Maracana şi terminată cu victoria Germaniei, 1-0.

Partida transmisă de postul naţional de televiziune a adunat în faţa micilor ecrane un număr record pentru acest turneu final. 3,4 milioane de telespectatori s-au aflat în faţa micilor ecrane în intervalul orar 22:00 - 00:37, şi au urmărit victoria Germaniei în faţa Argentinei.

TVR a fost lider absolut de audienţă fără nici o şansă pentru principalul urmăritor, Pro TV (521.000 telespectatori) şi Antena 3 (430.000). Meciul a obţinut un rating de 18,4% şi o cotă de piaţă, share, de 43% (ceea ce înseamnă că aproape jumătate din numărul televizoarelor în acel moment, erau dechise pe TVR 1).

Minutul de aur al meciului comentat de Marian Olaianos şi Emil Hossu Longin s-a înregistrat la ora 22:46, la finalul primei reprize al partidei. În acel moment, în faţa televizoarelor se aflau 4,3 milioane de telespectatori la nivel naţional (23% rating şi o cotă de piaţă de 46%).

Finala mică dintre Brazilia şi Olanda a fost pe prima poziţie în topul audienţelor de sîmbătă seara. La nivelul întregii ţări, meciul a fost urmărit de aproape 1,6 milioane de români. Minutul de aur s-a înregistrat la ora 23:44, atunci cînd 1,93 milioane de români erau în faţa micilor ecrane.