SPORTURI  »  FORMULA 1  »  MP MALAEZIA

FOTO Spectacol în MP al Malaeziei! Ricciardo s-a impus după o cursă dramatică! Hamilton a abandonat după ce motorul i-a luat foc! Cum arată lupta pentru titlu

Articol de GSP - Publicat duminica, 02 octombrie 2016 11:50

Plecat de pe locul 4, Daniel Ricciardo s-a impus în Marele Premiu al Malaeziei și a obținut prima victorie din acest sezon.

Pilotul celor de la RedBull a fost urmat de colegul său, Max Verstappen. Pe locul 3 a terminat Nico Rosberg, liderul clasamentului general, care, după primul viraj, a ajuns pe ultimul loc.

Lewis Hamilton, plecat din pole-position, a abandonat în turul 41, după ce mașina i-a luat foc. Acum, cu 5 etape înainte de final, Rosberg este pe primul loc în clasamentul piloților, având 23 de puncte avans față de Hamilton.

Vezi desfășurarea cursei:

Turul 56: Daniel Ricciardo câștigă cursa! Acesta este urmat de Max Verstappen și Nico Rosberg.
Turul 49:
Ricciardo și Verstappen se duelează pentru câștigarea cursei. Distanța dintre cei doi este de puțin mai mare de o secundă, iar olandezul se pregătește de atac.
Turul 43:
Probleme pentru Rosberg! Nico a primit o penalizare de 10 secunde, din cauza contactului cu Raikkonen
Turul 41: Liderul Lewis Hamilton a abandonat! Motorul mașinii a luat foc și a fost nevoit să abandoneze. Ricciardo trece acum pe primul loc, urmat de Verstappen și Rosberg
Turul 38: Rosberg trece de Raikkonen și urcă pe locul 4. Neamțul și finlandezul s-au lovit puțin, dar niciuna dintre mașini nu a pățit nimic
Turul 32:
Hamilton conduce detașat, fiind urmat de Ricciardo și Verstappen. Cu 24 de tururi înainte de final, Rosberg este pe 6
Turul 24:
Verstappen a trecut pe primul loc, după ce Hamilton a trecut pe la boxe și se află pe 2. Rosberg este pe locul 5
Turul 17:
Primele 3 poziții sunt neschimbate: Hamilton, Ricciardo, Raikkonen.
Turul 10:
Hamilton este în continuare la conducerea cursei. Britanicul este urmat de Ricciardo și Raikkonen. Rosberg este pe locul 14.
Turul 1:
A început cursa!  Hamilton a început bine cursa și a rămas pe primul loc! Ricciardo a urcat pe doi, urmat de Sergio Perez. Vettel a abandonat, după un contact cu Rosberg, care se află pe 16.

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga