FOTBAL  »  Superliga  »  CEAHLĂUL - SĂGEATA 2-1

VIDEO 3 puncte în două minute » Nemţenii au decis uşor soarta meciului cu Săgeata, scor 2-1

Chitoşcă a marcat aseară primul său gol în Liga 1

Articol de - Publicat sambata, 02 noiembrie 2013 00:00 / Actualizat vineri, 01 noiembrie 2013 22:30

Nemţenii au urcat pe locul 5 în clasament după ce au jucat fotbal o singură repriză, suficient cît să obţină victoria în faţa constănţenilor.

După trei partide fără victorie, nemţenii au pus presiune din startul partidei pe poarta constănţenilor. Mai întîi, Constantinescu a şutat periculos din careu (17), iar apoi Chitoşcă a şutat în transversală (23). Aceiaşi jucători au stabilit scorul la pauză! Constantinescu a reluat cu capul centrarea lui Gheorghiu (25), în timp ce Chitoşcă a profitat de greşeala lui Panagopoulos (27).

Săgeata a intrat mai motivată în repriza secundă. Elevii suspendatului Selymes au încercat să forţeze, iar insistenţa lor a dat roade, Dinu înscriind cu poarta goală după o respingere greşită a lui Jovici (73).

Dobrogenii au luat cu asalt poarta lui Jovici, care s-a revanşat după gafa de la gol şi a scos un şut periculos al lui Vezan, dar nu au reuşit să profite de relaxarea moldovenilor şi să schimbe rezultatul de pe tabelă.

Ceahlăul a cerut penalty!
În minutul 76, nemţenii au solicitat o lovitură de pedeapsă. Constantinescu a urmărit o centrare, iar Panagopoulos a sărit să boxeze mingea, însă pumnul său a nimerit capul atacantului moldovean, care s-a prăbuşit la pămînt. Deşi era aproape de fază, Haţegan a dictat repunere din colţul careului de şase metri, spre disperarea jucătorilor lui Miriuţă.

Pe ce stadion va juca Corvinul Hunedoara în Europa League: „Am primit invitația și vom merge acolo”

S-a întors! Acționarul din „Epoca de Aur” bagă din nou bani la Dinamo: e unul dintre magnații alcoolului