FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA - DINAMO, AZI, ORA 20:30, ÎN DIRECT PE LOOK TV, LIVETEXT PE GSP.RO

Azi e Derby de România! Momentele care ar putea decide rezultatul celui mai important duel al campionatului

Duel aerian între Vali Lazăr și Lukasz Szukala

Articol de - Publicat vineri, 31 octombrie 2014 00:00 / Actualizat joi, 30 octombrie 2014 22:40

Fazele fixe sînt cheia! Steaua e echipa care a marcat cele mai multe goluri din momentele statice, 9, în timp ce Dinamo e a doua cea mai slabă: a încasat nu mai puţin de 8 goluri.

Arsene Wenger spunea acum cîteva sezoane că "cele mai importante momente ale meciurilor din Champions League tind să devină fazele fixe, pentru că acolo poţi surprinde orice adversar, dar şi invers, indiferent de valoarea lui".

Vorbele tehnicianului lui Arsenal pot fi valabile şi pentru Derby-ul de diseară, mai ales ţinînd cont de modul în care cele două echipe s-au comportant, la aceste momente, în actualul campionat.

Steaua e cea mai redutabilă. A marcat de cele mai multe ori din faze fixe, nu mai puţin de 9 ori, adică o treime din totalul golurilor. De luat a luat unul singur. În schimb, Dinamo a gestionat rău aceste momente: a încasat 8 goluri, din cele 13, adică peste 60 la sută, şi e penultima în top, doar CSU Craiova a primit mai multe goluri.

Urmăreşte AICI fazele minut cu minut şi susţine-ţi echipa în Derby! Fii primul care comentează!