INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BOURNEMOUTH - ARSENAL 3-3

19 puncte pierdute! Încă un titlu ratat? Arsenal n-a murit: 3-3, după 0-3 în minutul 70, Giroud egalând în 90+2

Articol de - Publicat joi, 05 ianuarie 2017 00:00

S-au strâns 5 egaluri și 3 înfrângeri în 20 de etape. Wenger are șanse mici să fie campion după 13 ani

Arsène Wenger, 67 de ani, este managerul-veteran în Premier League, petrecând două decenii la Arsenal. În primele opt sezoane, a cucerit trei titluri (ultimele două în trei ani, 2002-2004). De atunci, n-a mai fost campion. Și, probabil, nu va fi nici în 2017. A 13-a tentativă consecutivă eșuată.

"Frustrați că n-am învins"

Marți, 3 ianuarie, "tunarii" au avut o oră catastrofală. În minutul 20, era 2-0 pentru Bournemouth. În minutul 58, 3-0. Totuși, finalul a fost ca o resurecție: 3-1 (70), 3-2 (75) și 3-3 (90+2). Cu Giroud imaginea renașterii, gol și două assisturi!

"A fost o mare provocare fizică și psihică pentru noi. Dar am demonstrat o forță mentală extraordinară și am scăpat dintr-o situație critică. La sfârșit, ne-am simțit frustrați că am ratat victoria", afirmă Wenger.

Numai că punctele pierdute sunt tot mai multe. Când de-abia s-a trecut de jumătatea campionatului, Arsenal are cinci egaluri și trei înfrângeri. 19 puncte mai puțin!

"Mă așteptam la trei puncte, am obținut unul singur. Dar, când ești condus cu 3-0 în minutul 70, trebuie să te mulțumești cu acel unic punct"