INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ARABIA SAUDITĂ

Andrei Burcă, gol în Arabia Saudită » Florin Tănase a privit cum fundașul marca de la punctul cu var

Fundașul central Andrei Burcă (30 de ani) a reușit să marcheze în meciul dintre Al Akhdoud și Al Raed, din runda #25 a campionatului saudit.

Articol de - Publicat vineri, 29 martie 2024 21:36 / Actualizat sambata, 30 martie 2024 03:29

Al Akhdoud, echipa românilor Andrei Burcă și Florin Tănase, amândoi titulari, era condusă cu 1-0, după ce El Berkaoui deschidea scorul după un sfert de oră de joc.

Bătaie pe bilete la CS Universitatea Craiova - Rapid! Câte tichete s-au vândut până la ora 19:00
UNIVERSITATEA CRAIOVA - RAPID

Cinci minute mai târziu, gazdele au primit o lovitură de la 11 metri, iar Andrei Burcă a fost desemnat să execute. Fundașul cu 3 titluri de campion al României cu CFR a șutat fără emoții, învingându-l pe portarul Andre Moreira.

A fost al 6-lea gol marcat de Burcă la actualul club. Acesta are o reușită și în tricoul naționalei României. Apărătorul marca pentru 2-0 în meciul România - Belarus, scor 2-1, din preliminariile Europeanului din Germania.

Andrei Burcă, după remiza naționalei României cu Irlanda de Nord: „În repriza a doua nu au avut nicio șansă”

„Suntem supărați că nu am câștigat. Trebuie să ne trezim puțin. Au trecut câteva luni de la meciul cu Elveția. La antrenamente am fost bine. Trebuie să fim conștienți că nu am făcut un meci bun.

La gol ne-au prins pe contraatac. A fost vina întregii apărări. Au ajuns prima dată la poartă și au dat gol. S-au apărat bine pe zona centrală. În repriza a doua nu au avut nicio șansă.

Noi avem de muncit. Trebuie să fim conștienți ce partidă am făcut în această seară. Am fost alții în toamnă. Acum nu știu ce a intervenit. Și adversarul a fost bun.

Încercăm să ne facem cât mai bine treaba pentru că în Germania nu ne așteaptă nimeni. E bine că a venit acest duș rece acum. Suntem dezamăgiți pentru că au venit fanii într-un număr atât de mare la stadion.

Trebuie să jucăm la fel cum am făcut în preliminarii și să rămânem cu picioarele pe pământ”, a declarat Burcă, la finalul partidei.

VIDEO. IOANIȚOAIA LA ZI » Directorul Gazetei Sporturilor, despre lupta la titlu: "CFR este condamnată să câștige. Cine pierde în U Craiova - Rapid riscă să piardă și locul doi. Farul-FCSB este un meci de 1X2"

Fază controversată înaintea golului de 1-1 din Sepsi - CFR Cluj » VAR-ul n-a putut interveni
Sepsi - CFR Cluj
Proaspăt refăcut după accidentare, Chiricheș se gândește la viitor: „Mă bate gândul să merg în Italia!”
FCSB

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”