INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LA LIGA

Barcelona a pierdut surprinzător cu Alaves: "Sunt cel mai mare vinovat" » Ce consideră catalanii că nu a mers

Articol de Alexandru StănilăJURNALISPORT - Publicat duminica, 11 septembrie 2016 16:32

După înfrângerea neaşteptată suferită în faţa nou-promovatei Alaves, scor 1-2, jucătorii şi antrenorul Barcelonei au oferit reacţii presei.

Luis Enrique, antrenorul catalanilor, s-a arătat nemulţumit de prestaţia defensivei, a lăudat tactica lui Mauricio Pellegrino, antrenorul lui Alaves, însă spune că este un rezultat din care se pot învăţa multe:

"Sunt conştient că eu sunt cel mai mare vinovat după înfrângerea asta.  Nu am mai văzut până acum acest sistem 5-4-1 al lui Alaves. În prima repriză am avut probleme de poziţionare din cauza asta. În afară de asta, apărarea noastră a fost fragilă pe toată durata partidei.

A fost o înfrângere urâtă în faţa unei echipe care merita victoria, însă ne vom bate la toate trofeele în continuare.

Evident, e un rezultat forte prost, dar vom încerca să învăţăm din el şi să ne corectăm greşelile. Vrem să câştigăm fiecare meci, însă asta ne arată încă o dată cât de greu este să câştigi un meci din La Liga."

Şi jucătorii s-au arătat dezamăgiţi, însă vor să-şi revină cât mai repede, mai ales că peste doar două zile vor evolua în primul meci din grupele UEFA Champions League, în faţa lui Celtic.

Şi Sergio Busquets a recunoscut superioritatea adversarilor: "Multe lucruri ne-au lipsit, a fost un meci foarte greu şi o victorie meritată pentru Alaves. Pauza compeţională nu poate fi o scuză. Antrenorul decide cine joacă şi are o mulţime de variante."

„E jupân, face ce vrea cu echipa” » Prima reacție de la Craiova, după ce Mitriță a fost sărit din schemă de Iordănescu: „Să-și vadă de viața lui!”