INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BUNDESLIGA

Borussia Dortmund - Schalke 3-0. Haaland &co. și-au executat rivala în „Revierderby” » Supergol al norvegianului

Haaland &co. și-au executat rivala în „Revierderby”. foto: Guliver/Getty Images +9   FOTO
Haaland &co. și-au executat rivala în „Revierderby”. foto: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat sambata, 24 octombrie 2020 21:03 / Actualizat luni, 26 octombrie 2020 09:34

Borussia Dortmund a învins-o la scor de neprezentare pe Schalke, scor 3-0, într-un nou episod din „Revierderby”, cel mai important meci din regiunea Ruhr.

Schalke, care are un start de sezon groaznic, a rezistat doar o repriză pe „Signal Iduna Park”. Akanji a deschis scorul în minutul 55, după un asediu prelungit al Borussiei.

Șapte minute mai târziu, la rampă a ieșit și superstarul Erling Haaland. Norvegianul a scăpat singur cu goalkeeper-ul advers, pe care l-a executat printr-o „scăriță” superbă. Scorul final a fost stabilit de Hummels, care s-a înălțat peste toată apărarea rivalei și a înscris cu capul, în urma unei faze fixe.

Borussia Dortmund acumulează 12 puncte și urcă pe locul 3, la egalitate cu Bayern Munchen. Liderul la zi din Bundesliga e Leipzig, cu 13 puncte. Schalke își continuă însă startul îngrijorător de sezon: „minerii” sunt pe locul 17, cu doar un punct strâns în cinci meciuri.

FOTO Cele mai tari imagini ale derby-ului Borussia Dortmund - Schalke

+5 FOTO

VIDEO Pierdere grea pentru Bayern Munchen: un jucător de bază s-a accidentat grav! + Robert Lewandowski a dat recital cu Eintracht

FOTO Cele mai bune glume după Barcelona - Real Madrid » De la cei mai buni „jucători” ai madrilenilor la ironia lui Bernd Schuster

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”