INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

FOTO Brighton - Manchester United 1-0 » Golul victoriei, marcat din penalty în minutul 90+9

Articol de - Publicat joi, 04 mai 2023 00:01 / Actualizat vineri, 05 mai 2023 00:04

Manchester United, locul 4, a pierdut pe terenul lui Brighton, locul 8, într-o restanță din etapa cu numărul 28 din Premier League, scor 0-1.

Prima repriză a fost una extrem de spectaculoasă, cu ocazii la ambele porți. Meciul a început tare, cu ocazia incredibilă a lui Mitoma. A profitat de o pasă greșită a lui Lindelof, a intrat în careu, dar a șutat violent, direct în De Gea. Mingea l-a lovit în față pe portarul spaniol, care a avut nevoie de intervenția medicilor pentru a-și reveni.

Ulterior, partida s-a jucat pe contre, fiecare acțiune anunțându-se periculoasă. Rând pe rând, Mitoma, Bruno Fernandes, MacAllister, Rashord sau Martial și-au creat ocazii importante, dar niciunul nu a putut marca.

+2 FOTO

În repriza a doua, jocul a continuat în același ritm, ambele formații căutând drumul spre poartă.

Pe finalul meciului, Brighton a fost echipa mai activă. Iar cea mai mare ocazie a avut-o MacAllister. Campionul mondial a șutat violent, de la 20 de metri, dar De Gea a fost pe fază și a respins în corner. La ultima fază, De Gea a avut o nouă paradă, la șutul lui Caicedo.

În minutul 90+6, arbitrul a dictat penalty, cu ajutorul VAR, după un henț făcut de Luke Shaw. MacAllister a luat mingea și a executat perfect, stabilind scorul final.