INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA » BOCHUM - BAYERN 1-5

Bum, bum Bayern!

Articol de - Publicat duminica, 13 decembrie 2009 00:00

Echipa lui Van Gaal a continuat la Bochum show-ul din Ligă, de la Torino. Şi acum e la două puncte de lider

Louis Van Gaal avertiza la începutul sezonului că îi vor trebui cam 6 luni pentru ca Bayern să joace aşa cum vrea el. Pentru ca jucătorii să-i înţeleagă şi să-i pună în aplicare metodele. Şi aşa a fost. Tocmai cînd se părea că şefii clubului şi-au pierdut răbdarea cu tehnicianul olandez, s-a produs declicul.

Fabuloasei victorii de miercuri, de la Torino (4-1), ce a consfinţit o calificare pe ultimii metri în "optimile" Ligii, i-a urmat ieri un 5-1 cu Bochum în deplasare. A fost un meci jucat aproape tot timpul la poarta gazdelor.

Oaspeţii au avut 75 la sută posesie, 9-2 la cornere, 23-8 la şuturi spre poartă. La pauză era deja 0-4, iar în final tabela arăta 1-5. Şi Bayern e acum la două puncte de liderul Leverkusen.

M'GLADBACH - HANNOVER 5-3
Festival de autogoluri

Meci de cascadorii rîsului la Monchengladbach, unde jucătorii Hanovrei şi-au dat trei autogoluri. Principalii protagonişti, Haggui şi Djapka. Tunisianul a reuşit performanţa de a marca două, ultimul de la 17 metri, în timp ce fostul jucător al Pandurilor, mai modest, s-a oprit la unul.