INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  DORTMUND - FRANKFURT 4-0

Final nebun de sezon în Bundesliga, după ce Dortmund a zdrobit-o pe Frankfurt! Clasamentul cu 5 etape rămase până la final

Borussia Dortmund a câștigat cu Eintracht Frankfurt, scor 4-0, în etapa #29 din Bundesliga. Galben-negrii au trecut pe primul loc, după ce Bayern a pierdut cu Mainz, scor 1-3/ foto: Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 22 aprilie 2023 21:16 / Actualizat sambata, 22 aprilie 2023 22:08

Borussia Dortmund a câștigat cu Eintracht Frankfurt, scor 4-0, în etapa #29 din Bundesliga. Galben-negrii au trecut pe primul loc, după ce Bayern a pierdut cu Mainz, scor 1-3.

Dortmund a deschis scorul după 19 minute, prin Bellingham. Mijlocașul englez dorit de Real Madrid și Manchester City a înscris cu un șut din marginea careului.

Cristi Săpunaru propune un jucător de la FCSB la națională: „Merită convocat, la cum joacă!”
RAPID - FCSB

Borussia Dortmund a zdrobit-o pe Frankfurt și e prima în Bundesliga

Doar 5 minute mai târziu, Adeyemi l-a găsit perfect în careu pe Malen, care a marcat din apropiere. Frankfurt a dat semne de viață, dar s-a lovit de Kobel, care a scos incredibil mingea trimisă de Buta, cu capul. Dortmund a intrat cu avantaj de 3 goluri la pauză, după ce Hummels a fructificat centrarea lui Guerreiro

Primele 20 de minute din repriza a doua au fost liniștite, fără ocazii mari la cele două poți. Combinația de la golul doi s-a repetat însă în minutul 66. Adeyemi assist, Malen gol și Borussia Dortmund este prima în Bundesliga, cu un punct peste Bayern, cu 5 etape rămase de jucat.