INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BUNDESLIGA

VIDEO Recital Robert Lewandowski » Polonezul a ajuns la 300 de goluri în Bundesliga cu un hat-trick spectaculos

Robert Lewandowski, în Koln - Bayern Munchen // foto: Imago Images

Articol de GSP - Publicat sambata, 15 ianuarie 2022 19:29 / Actualizat sambata, 15 ianuarie 2022 20:30

Robert Lewandowski (33 de ani) a înscris un hat-trick astăzi, în meciul dintre Koln și Bayern Munchen, scor final 0-4.

Seară de vis pentru Robert Lewandowski. Atacantul polonez a înscris 3 goluri în deplasarea de la Cologne și a ajutat-o pe Bayern să obțină 3 puncte prețioase, prin care o menține pe Borussia Dortmund la 6 puncte în spate.

Derby-ul Manchester City - Chelsea, decis de un eurogol! Mihai Stoica a reacționat pe Facebook: „Ce fotbalist...”
PREMIER LEAGUE

Lewandowski a deschis scorul în minutul 9, după ce Thomas Muller l-a găsit singur în careu cu o pasă la firul ierbii. Tolisso a făcut 2-0 în minutul 25, din pasa aceluiași Muller. Faza a fost spectaculoasă: pasă pe spate, șut cu stângul de la 15 metri de poartă, aproape de vinclu!

Robert Lewandowski, hat-trick în Koln - Bayern Munchen

Robert Lewandowski și-a continuat recitalul în partea a doua. În minutul 62, a făcut 3-0 cu stângul, după o pasă pe culoar a lui Leroy Sane. Același Lewandowski a stabilit scorul final, 4-0, doar 12 minute mai târziu. Încă o dată, polonezul a fost servit de Sane. A fost golul 300 înscris de Lewandowski în Bundesliga!

În meciul de astăzi a mai fost bifată o bornă importantă. Thomas Muller, servant la primele două reușite, a ajuns la 150 de pase decisive în carieră. Doar Lionel Messi are mai multe, 180!

Bayern Munchen are 46 de puncte după 19 etape, 6 peste Borussia Dortmund și 15 peste Hoffenheim, ocupanta locului 3. Etapa viitoare, pe 23 ianuarie, bavarezii vor da piept cu Hertha, în deplasare.

Mai multe știri din fotbalul internațional:

Ronaldo nu se gândește la retragere: „Vreau să joc până la 42 de ani”

Pep Guardiola pregătește un transfer de top! Manchester City vrea o vedetă de la Real Madrid

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”