INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FC PORTO

Casillas a debutat în tricoul lui FC Porto, într-un amical cu MSV Duisburg

Articol de GSP - Publicat sambata, 18 iulie 2015 18:21

Fostul portar al lui Real Madrid a jucat prima partidă
pentru FC Porto, un amical contra lui MSV Duisburg, formație din a doua ligă germană.  A fost 2-0 pentru portughezi.

Casillas, cu numărul 12 pe tricou, a bifat primele 45 de minute în tricoul lui FC Porto, începînd ca titular. Scorul a fost 0-0 la pauză. Tehnicianul Julen Lopetegui l-a trimis între buturi pentru repriza a doua pe Helton.

Golurile s-au marcat în repriza a doua: Brahimi ('61) și Hernani ('64) au fost autorii celor două reușite.

Iker a ajuns în cantonamentul lui Porto din Olanda pe 14 iulie, iar o zi mai tîrziu a asistat de pe bancă la amicalul cîștigat de noua sa echipă, 5-1, cu echipa din liga a doua olandeză, Fortuna Sittard.

"Abia aștept să încep să scriu această carte în alb... și albastru. A venit momentul să demonstrez că Porto a făcut o
alegere bună în ceea ce mă privește. O să muncesc în fiecare zi
pentru asta. Nimeni nu va avea motive să se îndoiască de devotamentul meu față de echipă. O să fiu extrem de motivat, la fel cum am fost la începutul carierei", Iker Casillas după ce a semnat contractul cu FC Porto.

25 de ani
a petrecut Casillas la Real Madrid, 16 dintre ei apărînd buturile primei echipe

Porto mai are alți 3 portari în lot: Helton, Ricardo și Gudino.

Cristian Tudor Popescu dezvăluie regula radicală pe care ar impune-o imediat în tenis: „E singura șansă pentru spectacol, să scăpăm de «bum-bum», «buf-buf»”

CSA Steaua ATACĂ după ultima decizie privind palmaresul: „FCSB a jucat ilegal în Liga 1. Cerem public LPF și FRF să explice!”