INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA / UMILITĂ LA STUTTGART, 1-4, WOLFSBURG A FOST EGALATĂ ÎN FRUNTE DE BAYERN

Ce-ai făcut, Felix?

Articol de - Publicat duminica, 10 mai 2009 00:00

Magath şi-a dat peste cap echipa după ce a anunţat că pleacă la Schalke

Unde poate duce o decizie nesăbuită! Sub presiunea zvonurilor care nu conteneau, antrenorul Wolfsburgului, Felix Magath, a cedat şi şi-a făcut public transferul la Schalke tocmai cînd sezonul intra pe ultimii metri. Urmarea? Jucătorii săi nu mai sînt în stare să se concentreze la lupta pentru titlu. Au fost umiliţi ieri de VfB Stuttgart, scor 1-4, iar Bayern a profitat, 3-1 la Cottbus, şi i-a egalat în frunte. Hertha, 2-0 cu Bochum, s-a apropiat la un punct, VfB e la două. Şi mai sînt doar trei etape!

STUTTGART - WOLFSBURG 4-1
Ce efect catastrofal a avut anunţul lui Magath asupra echipei s-a văzut ieri încă din startul "şocului" de pe Gottlieb-Daimler Stadion. Nu trecuseră decît 28 de secunde de la primul fluier şi balonul se odihnea deja în poarta lui Benaglio. Cel mai rapid gol al stagiunii! Gomez, autorul său, nu s-a lăsat şi le-a mai dat "lupilor" încă trei. Iar Marica, intrat în minutul 78, putea face 5-1. Dar reluarea lui, din 5 metri, s-a dus în "transversală". Wolfsburg? Ca să înscrie o dată, pentru 1-2, a fost nevoie să greşească portarul Lehmann.

COTTBUS - BAYERN 1-3
Bayern a renăscut de cînd pe bancă nu mai e Klinsmann. Mîna succesorului, Heynckes, s-a simţit şi ieri, la Cottbus, unde campioana a controlat partida cap-coadă şi a cîştigat cu 3-1. Integralist la gazde, Burcă i-a pasat decisiv lui Sosa pentru 0-1, însă l-a evitat apoi pe 0-2, degajînd de pe linia porţii "capul" lui Van Bommel. Celălalt român al amfitrionilor, Jula, a intrat la pauză şi a ratat imediat o mare ocazie. N-a marcat el, a făcut-o Bayern, care şi-a permis să irosească pe final inclusiv un penalty (Ribery).