INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SCOȚIA

Celtic o învinge pe Rangers într-un „Old Firm” de zile mari! Ianis, „uitat” pe bancă

Celtic - Rangers // Foto: Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 08 aprilie 2023 16:26 / Actualizat sambata, 08 aprilie 2023 16:37

Celtic a învins-o pe Rangers într-un „Old Firm” spectaculos, cu multe goluri și ocazii, scor 3-2! Ianis Hagi (24 de ani) a fost rezervă neutilizată la oaspeți și rămâne fără minut jucat de pe 12 martie.

Ianis Hagi nu a apărut deloc pe teren la Rangers în ultimele trei partide din campionat. Exceptând meciul de astăzi, a fost rezervă neutilizată cu Motherwell (4-2) și nu a făcut parte din lot în urmă cu o săptămână, la victoria de pe teren propriu cu Dundee (2-0).

Au bătut recordul în camera VAR! » NOUĂ minute de așteptare într-una dintre cele mai bizare faze din Liga 1
FC VOLUNTARI - UTA 1-1

Celtic o învinge pe Rangers într-un „Old Firm” de zile mari

Scorul înregistrat la pauză a fost 1-1, cu gol Furuhashi în minutul 26, respectiv Tavernier în 45, o lovitură liberă superbă, bară transversală - gol.

Celtic s-a descătușat în repriza secundă, s-a distanțat la 3-1 cu golurile lui Furuhashi și Jota, dar același Tavernier a redus din diferență în minutul 79.

Rangers a căutat și golul egalării, Tavernier a fost aproape de hat-trick cu o lovitură de cap, dar nu a fost să fie pentru echipa lui Michael Beale.

Fără punct obținut astăzi, Rangers cade la 12 puncte sub Celtic și aproape își ia adio de la titlu cu 7 meciuri rămase, două din sezonul regulat, 5 din play-off.

FINAL » Celtic - Rangers 3-2

• Au marcat: Furuhashi '27, '62; Jota '73 / Tavernier '45, '79

Echipe de start la Celtic - Rangers

Celtic (4-3-3): Hart - Johnston, Carter Vickers, Starfelt, Taylor - Mooy, McGregor, O'Riley - Jota, Furuhashi, Maeda
Antrenor: Ange Postecoglou

Rangers (4-2-3-1): McGregor - Tavernier, Souttar, Davies, Barisic - Raskin, Jack - Cantwell, Tillman, Kent - Morelos
Antrenor: Michael Beale

Gestul pe care Roman Abramovich l-a făcut pentru Adrian Mutu: „Incredibil, dar a acceptat!”