INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ARABIA SAUDITĂ

VIDEO Cristiano „a luat foc”! Gata să-l pocnească pe arbitru cu pumnul!

Articol de - Publicat marti, 09 aprilie 2024 10:10 / Actualizat marti, 09 aprilie 2024 13:52

Cristiano Ronaldo (39 de ani), căpitanul lui Al-Nassr, a primit cartonaș roșu direct în a doua semifinală a Supercupei din Arabia Saudită. Frustrat că Al-Hilal conducea cu 2-0, portughezul i-a dat două coate unui adversar, l-a amenințat apoi pe arbitru cu pumnul în aer și le-a răspuns ironic fanilor care-l fluierau.

UPDATE: Potrivit cotidianului saudit Al-Riyadiya, Cristiano Ronaldo va primi 2 etape de suspendare și va fi amendat cu 20.000 de riali, după cartonașul roșu luat în meciul cu Al-Hilal (1-2), din semifinalele Supercupei Arabiei Saudite.

Cristiano Ronaldo a mai ratat un trofeu în Arabia Saudită. Atacantul portughez a părăsit Supercupa în semifinale, după 1-2 cu Al-Hilal, liderul și viitoarea campioană.

Statul Islamic amenință cu atacuri teroriste la toate meciurile din sferturile Champions League
Terorism

Furios și, în același timp frustrat, pentru că nu avusese nicio realizare în 86 de minute, CR7 a atacat nervos un adversar în marginea terenului, lovindu-l de două ori cu cotul. Totul din cauză că fundașul Ali Al-Bulaihi nu dorea să-i dea mingea ca să repună repede de la margine!

Cristiano „a luat foc”! Gata să-l pocnească pe arbitru cu pumnul!
Cristiano și atacul brutal la adversar în Supercupa Arabiei Saudite

Avertizat deja din prelungirile primei reprize pentru proteste, căpitanul lui Al-Nassr a fost eliminat de arbitrul Al Hoaish. Și nu cu un al doilea avertisment, ci cu un cartonaș roșu direct, pentru brutalitate!

VIDEO. Cristiano Ronaldo, gata să-l lovească pe arbitru cu pumnul

Era 0-2 și Al-Nassr avea șanse infime să mai evite eliminarea din competiție. Cristiano a acceptat cu greu decizia centralului și i-a reproșat acestuia că a fost provocat de adversar. Mai mult, după expulzare, Ronaldo i-a arătat pumnul arbitrului, a vrut chiar să îl lovească cu mingea.

Dar a renunțat, și apoi i-a aplaudat ironic pe fanii rivalei și pe Al Hoaish, a continuat să protesteze înainte de a-și scoate banderola de pe braț și a părăsi terenul.

A opta eliminare directă a lui CR7

A fost prima eliminare de când s-a transferat în Golf și primul „roșu" direct după cinci ani și aproape 7 luni. Pe 19 septembrie 2018, Cristiano era trimis la vestiare la 0-0, în minutul 29 al meciului cu Valencia, câștigat în grupele Ligii Campionilor de Juventus (2-0).

Fără eliminare la echipa națională!

În întreaga sa carieră, la club și la echipa națională, Ronaldo mai primise 11 cartonașe roșii, dintre care opt fără a fi precedate de un avertisment: trei în LaLiga, două în Premier League, unul în Cupa Regelui și cel din Ligă, amintit mai sus. La care se adaugă 4 după cumularea a două "galbene". În total, Cristiano Ronaldo a fost eliminat de 12 ori la echipele de club și niciodată la națională!

Terorism
Mărturisire de impact înainte de Arsenal - Bayern: „Nu-mi amintesc ultima zi în care am jucat fără dureri!”
ARSENAL - BAYERN

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”