INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIGA CAMPIONILOR ASIEI

Cristiano Ronaldo a marcat primul gol din 2024 » Al Nassr, aproape de calificarea în sferturile Ligii Campionilor Asiei

Cristiano Ronaldo, foto: Getty Images

Articol de - Publicat joi, 15 februarie 2024 09:29 / Actualizat joi, 15 februarie 2024 10:28

Cristiano Ronaldo (39 de ani) a marcat primul gol din 2024 într-o partidă extrem de importantă pentru echipa sa, în turul optimilor Ligii Campionilor Asiei.

Al Nassr s-a impus pe terenul celor de la Al Feiha, scor 1-0, și este aproape de calificarea în sferturile Ligii Campionilor Asiei. Ronaldo a marcat în minutul 81.

Haos la parada lui Kansas City Chiefs, după ce trei persoane au început să tragă cu arma » Un mort și 21 de răniți! Atenție, imagini cu puternic impact emoțional
SUPER BOWL

Cristiano Ronaldo a marcat în fiecare an din 2002 până în prezent

În urma reușitei sale, starul portughez a înscris acum cel puțin câte un gol în fiecare an calendaristic între 2002-2024. El a punctat pentru Sporting Lisabona, Manchester United, Real Madrid, Juventus, Al Nassr și naționala Portugaliei.

Cristiano putea bifa această performanță încă din prima repriză, însă șutul său din interiorul careului a fost respins de portarul Vladimir Stojkovic (40 de ani). Ronaldo și-a mai creat câteva ocazii importante în repriza secundă, iar golul a venit pe final, în minutul 81, după o pasă din partea lui Marcelo Brozovic (31 de ani).

CR7 a mai bifat o bornă impresionantă în meciul din optimile Ligii Campionilor Asiei. A fost meciul cu numărul 1.000 la nivel de echipe de club. Lusitanul a înscris 746 de goluri în această perioadă. Returul din Liga Campionilor Asiei va avea loc pe 21 februarie.

Cristiano a fost cel mai bun marcator din 2023 și vrea să repete această performanță și în acest an, chiar dacă a împlinit recent 39 de ani. O accidentare l-a ținut departe pe teren pe starul lui Al Nassr și i-a împiedicat debutul mai devreme în 2024.

Cristiano Ronaldo, gest vulgar după Al Hilal - Al Nassr 2-0

Gestul comis de Cristiano Ronaldo după Al Hilal - Al Nassr

Ronaldo a mai evoluat pentru Al Nassr în duelul amical cu Al Hilal, pierdut cu 2-0. Jucătorul a fost protagonistul unui gest controversat.

Pe parcursul meciului, publicul i-a fost potrivnic lui CR7. La fiecare atingere de minge, o parte dintre spectatori l-a întâmpinat pe Cristiano cu scandarea numelui rivalului de-o viață, Lionel Messi.

Frustrarea s-a adunat și a culminat la final de meci, când Cristiano a comis un gest vulgar, reprobabil. În timp ce se îndrepta către vestiare, un spectator i-a aruncat la picioare un fular al lui Al Hilal. Ronaldo s-a aplecat, l-a ridicat, a părut să-l frece de zona intimă și l-a aruncat înapoi spre tribună!

„Cristiano a avut o ieșire nebunească”, a punctat Clarin, unul dintre ziarele de vârf din Argentina.

La un moment dat, în timpul partidei, Cristiano s-a îndreptat către spectatorii care strigau „Messi, Messi”, și a părut să le spună: „Eu sunt aici, nu Messi!”.

Match Quiz Manchester City - Chelsea

Ești expert în Premier League? Plasează gratuit predicțiile tale pe meciul Manchester City - Chelsea și ia-ne premiile!

VIDEO. Răzvan Burleanu, după ce echipa naţională de fotbal a României a fost premiată ”Echipa anului” la Gala Sportului Românesc

Ion Țiriac, detalii despre investiția de 100 de milioane de euro din Otopeni: „Birocrația e mare” » Ce plan are pentru fotbal
INVESTIȚIE
Thomas Tuchel, tranșant după 0-1 cu Lazio: „Am făcut tot ce puteam pentru a pierde” » Ce spune despre posibila demitere
LAZIO - BAYERN 1-0

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”