INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  STRANIERI

Dan Petrescu, calificat în „sferturile” Ligii Campionilor Asiei » Ce a făcut astăzi echipa antrenată de „Bursuc”

Dan Petrescu

Articol de - Publicat marti, 20 februarie 2024 14:48 / Actualizat marti, 20 februarie 2024 15:33

Jeonbuk Motors, echipa pregătită de Dan Petrescu (56 de ani), a făcut pasul către „sferturile” Ligii Campionilor Asiei, după ce a remizat (1-1) în deplasare cu Pohang Steelers (în tur a fost 2-0). Golul egalizator a fost marcat de un fundaș introdus de antrenorul român cu șapte minute mai devreme!

Dan Petrescu a început cu dreptul sezonul în Coreea de Sud. Antrenorul lui Jeonbuk Motors a reușit azi să câștige „dubla" cu rivalii de la Pohang Steelers (2-0, 1-1) și s-a calificat în „sferturile" Ligii Campionilor Asiei, unde va întâlni pe învingătoarea dintre Ulsan și Ventforet Kofu, într-o dublă manșă programată pe 5 și 12 martie.

A murit Andi Brehme! Autorul golului din finala CM 1990 care i-a adus Germaniei titlul mondial avea 63 de ani!
GERMANIA

„Bursucul" s-a revanșat după ce în precedentele cinci partide suferise patru înfrângeri contra lui Steelers și făcuse o remiză în K-League și în FA Cup. Avantajul asigurat în tur a cântărit decisiv pentru Jeonbuk.

O gafă de portar putea să-l coste scump

Gazdele începuseră foarte bine, cu un gol înscris în minutul 12, pe o gafă a lui Kim Jeong-Hoon, care a scăpat în poartă mingea șutată de la 30 de metri de Park Chan-Yong. Dar echipa pregătită de Petrescu a rezistat, pe o ploaie torențială, atacurilor adverse și a reușit să restabilească echilibrul pe tabela de marcaj în minutul 78.

„Adversarii de la Pohang au fost agresivi, așa că le-am cerut și jucătorilor mei să fie la fel. Cu toate acestea, este dificil să previi în totalitate fotbalul. Din fericire, am avut jucători puternici și experimentați, și am oferit o prestație bună”., a comentat după meci Dan Petrescu

A fost un meci bun. Mă bucur că am avansat în sferturile de finală. Am condus jocul la început și ne-am creat multe ocazii, dar nu am putut să marcăm. Am primit însă foarte ușor primul gol. Totuși, am reușit să ne organizăm mai bine în repriza a doua și să înscriem golul pentru a încheia discuția calificării"
Dan Petrescu, antrenor Jeongbuk Motors

Dan Petrescu era zâmbitor la conferința de presă / X K-League

A fost o fază prelungită de atac a oaspeților, finalizată cu o lovitură de cap din careul mic de fundașul Jeong Tae-Wook, introdus pe teren cu nouă minute mai înainte! Scorul nu s-a modificat și Jeonbuk și-a atins obiectivul, fără a resimți presiunea lui Pohang.

31este numărul meciurilor lui Dan Petrescu ca antrenor al lui Jeonbuk Hyundai Motors, cu care a înregistrat 15 succese, 7 egaluri și 9 înfrângeri, golaveraj 47-35

Peste zece zile este programată prima etapă din K-League, în care Motors primește vizita celor de la Daejeon Hana Citizen.

În faza grupelor Ligii Campionilor Asiei, disputată în perioada septembrie - decembrie 2023, Jeonbuk Hyundai Motors bifase patru victorii și două eșecuri în seria F, care a fost câștigată de Bangkok United, la diferență de un punct.

Match Quiz CFR Cluj - Dinamo

Te pricepi la Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe meciul CFR Cluj - Dinamo și câștigă premiile puse în joc!

Căpitanul lui Boloni trage un semnal de alarmă și vorbește cu subînțeles: „Dacă nu schimbăm ceva, sigur vom retrograda!”