INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SCANDAL

VIDEO+ FOTO Derby-ul Ajax - Feyenoord, oprit de ultrași în minutul 55! » Incidentele au escaladat: haos la porțile stadionului

Articol de - Publicat duminica, 24 septembrie 2023 18:02 / Actualizat duminica, 24 septembrie 2023 18:09

Derby-ul Ajax - Feyenoord, din runda cu numărul 6 de Eredivisie, a fost oprit definitiv în minutul 55, din cauza incidentelor provocate de suporterii „Lăncierilor”. ♦ Oaspeții conduceau cu 3-0 în acel moment ♦ Huliganii au încercat să forțeze intrarea la „oficială” ♦ Duelul va fi reprogramat zilele viitoare.

UPDATE » VIDEO. Imagini șocante cu ultrașii care forțează intrarea la tribuna oficială

Dacă pe teren, în timpul meciului, incidentele nu au fost grave, lucrurile au degenerat la scurt timp după fluierul final.

Fanii au fost îndrumați să părăsească stadionul, dar facțiunea dură nu a acceptat. Tensiunile au escaladat. Potrivit celor de la nos.nl, au forțat intrarea în zona tribunei oficiale. Imagini cu incidentele au apărut pe Twitter. Mai mulți huligani lovesc cu furie ușile rotative.

În afara arenei, forțele de ordine au intervenit inclusiv cu Detașamentul de Cavalerie.

FOTO. Ajax - Feyenoord, abandonat în minutul 55

+2 FOTO

Ajax a pierdut titlul sezonul trecut în fața lui Feyenoord, iar umilința trăită astăzi i-a scos din sărite pe suporteri. Oaspeții au marcat 3 goluri în primele 37 de minute, moment în care pe teren au început să zboare pahare de plastic. A fost prima întrerupere.

Cu un minut înaintea pauzei, primele torțe au fost aruncate pe gazon. Arbitrul a transmis un ultimatum, dar n-a fost ascultat.

În repriza secundă, minutul 55, galeria lui Ajax a aruncat din nou mai multe torțe pe gazon. „Centralul” Serdar Gözübüyük a trimis echipele definitiv la vestiare.

Incidentele nu au fost atât de grave, sunt imagini văzute frecvent și în România. Dacă în Superligă partidele se reiau după ce fumul de la nivelul gazonului se dispersează, iar pompierii înlătură torțele, regulamentul din Olanda permite oprirea meciurilor pentru astfel de abateri.

Conform Federației olandeze, meciul va fi reluat zilele viitoare, de la 0-3, fără spectatori în tribune.

Ultrașii nu suportă situația lui Ajax: cel mai slab start din istoria clubului!

Ajax trece printr-un schimb de generații, iar fanii nu digeră bine rezultatele din actuala stagiune. „Lăncierii” au strâns doar 5 puncte în primele 4 runde și ocupă momentul locul 13 în Eredivisie. Este cel mai slab start de sezon din istoria de 123 de ani a clubului!

Feyenoord, campioana en-titre, o duce mult mai bine. Are 3 victorii și 2 remize, locul 4 în clasament.

A doua înfrângere pentru Loți! Boloni, învins de echipa lui Patrick Vieira în Franța
FRANȚA
Empoli - Inter 0-1 » Trupa lui Răzvan Marin pierde greu cu Inter: meciul a fost decis de un supergol
EMPOLI - INTER 0-1