INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA ITALIEI » FIORENTINA - TORINO 0-1

Eliminaţi

Articol de - Publicat joi, 18 decembrie 2008 00:00

Cu Mutu integralist, dar neinspirat, Viola a ratat aseară calificarea în "sferturi"

Adi Mutu şi Fiorentina au crezut că vor încheia conturile cu Torino la fel de uşor precum în campionat, unde au cîştigat cu 4-1 o confruntare în care "tricolorul" a dat un gol şi o "decisivă". Realitatea din teren a fost însă cu totul alta. Formaţia Viola a jucat slab şi a pierdut, iar Mutu :S a ratat şansa de a-l întîlni pe Ştefan Radu (Lazio) în "sferturi".

În prima repriză, în timp ce oaspeţii  au materializat singura ocazie pe care şi-au creat-o, gol Bianchi (19), Violei i-au trebuit 38 de minute pentru a se vedea periculos în faţa porţii adverse. Şi atunci, dintr-o fază fixă. O lovitură liberă bătută de Mutu, deviată peste "transversală" de goalkeeperul torinez Calderoni. În rest, nimic notabil.

Jucătorii lui Cesare Prandelli şi-au revizuit atitudinea la reluare, dar nu suficient pentru a înclina balanţa în favoarea lor. Gilardino a irosit :( o bună oportunitate în debut, apoi, la vreo 20 de minute distanţă, Mutu a expediat balonul "pe lîngă" din poziţie favorabilă. "Tricolorul" a mai avut două "directe" la îndemînă pentru a schimba soarta partidei, numai că execuţiile au fost ca şi evoluţia sa: slabe.

4 şuturi a expediat Mutu: două pe poartă, două "alături"