INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA / GENOA - FIORENTINA 2-1

Fantomă în port

Articol de - Publicat joi, 29 octombrie 2009 00:00

Cu Mutu integralist, însă inexistent, Viola s-a înclinat la Genova şi a căzut pe locul 8

Fiorentina şi-a continuat seria fără victorie de o lună în Serie A, cedînd cu Genoa (0-1). La al treilea meci consecutiv ca titular, Mutu a fost utilizat în spatele singurului atacant, Gilardino. Primul sfert de oră s-a jucat pe contre, cu situaţii la ambele porţi, ratate de Sculli, respectiv Montolivo. Dacă în sezonul trecut semna un hat-trick pe "Marassi", aseară Adrian a fost bine păzit, Papastathopoulos şi Biava faultîndu-l tare. Frey a făcut iar minuni, salvînd extraordinar la tirurile în serie ale gazdelor. S-a predat însă, la execuţia superbă cu călcîiul reuşită de Palladino, după pasa filtrantă a lui Sculli, care a păcălit ieşirea la ofsaid a Violei.

Fiorentina s-a trezit după pauză, nu şi Mutu. Prandelli a mutat inspirat, cu Marchionni în locul lui Jovetici. Iar după două bare, ţintite de Marchionni şi Gamberini, chiar noul intrat a egalat! Gasperini l-a imitat cu Mesto. Aruncat în teren de 5 minute, a readus Genoa la putere. Amelia a închis poarta pînă la final, la "capul" lui Dainelli şi la ocaziile lui Montolivo şi debutantul Castillo. Abia în minutul 88, l-am descoperit pe Mutu, şut "peste". A rămas 2-1.

Revelaţia demolată
Juventus a dezintegrat Sampdoria (5-1), cea mai spectaculoasă echipă din Serie A. Torinezii au dominat la toate capitolele, rezolvînd meciul pînă la pauză. Amauri a deschis recitalul, şi tot brazilianul l-a servit pe Chiellini, care, din 6 metri, a dublat avansul. Festivalul ofensiv a continuat după reluare. Au marcat şi genovezii (Pazzini), dar numai după ce au mai încasat două goluri: Camoranesi şi, din nou, Amauri! Iar rezerva Trezeguet a închis balul.

Chivu, salariu mai mic
Din cauza crizei, salariul lui Chivu la Inter se va reduce din sezonul viitor: de la 5,1 sub 4 milioane de euro net pe an. Fundaşul român ar putea compensa însă cu primele. În sume brute, 1,5 milioane dacă va cîştiga Champions League, un milion pentru titlu, cîte 500.000 pentru "dubla" titlu-Ligă, event, Supercupa Europei, Mondialul cluburilor şi Cupa Italiei, plus 250.000 de euro pentru Supercupa Italiei şi la fel dacă va juca 80% din meciuri în Serie A.

Incident major la Hamburg! A încercat să atace fanii cu un topor și a fost împușcat de Poliție, înainte de Polonia - Olanda. Atenție, imagini șocante!