INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  TURCIA

Fenerbahce, gata să ia măsuri dure! Ia în calcul să se retragă din campionat după violențele de duminică

Articol de - Publicat luni, 18 martie 2024 22:00 / Actualizat luni, 18 martie 2024 22:11

Fenerbahçe vrea să se retragă din campionatul Turciei, după incidentele de la meciul cu Trabzonspor, 3-2.

Partida dintre Trabzonspor și Fenerbahce a avut parte de un final uluitor. Fener a condus cu 2-0, a fost egalată și a înscris golul victoriei în minutul 87, iar suporterii gazdelor nu au suportat eșecul și au intrat pe teren pentru a sări la bătaie.

Într-un comunicat publicat azi, clubul din Istanbul a anunțat că va lua măsuri ferme după ce jucătorii săi au fost atacaţi de suporterii adverși. Și amenință cu retragere din campionat, potrivit news.ro.

Sute de suporteri ai lui Fenerbahce i-au așteptat pe jucători la aeroport, după bătaia generală de la meciul cu Trabzonspor
TURCIA

Fenerbahce vrea să se retragă din campionat

Pe 2 aprilie urmează o Adunare Generală Extraordinară a conducerii lui Fener, urmând a se decide ce se va întâmpla.

Printre punctele de pe ordinea de zi se numără: „Evaluarea măsurilor care trebuie luate, inclusiv retragerea echipei noastre de fotbal A din Superligă, pe baza evenimentelor care au avut loc în timpul meciului de Superligă disputat în seara de 17 martie 2024 şi a evenimentelor recente din fotbalul turc".

Potrivit sursei citate, 16 persoane, dintre care 12 implicate în incidentele de pe teren, au fost arestate după violenţele de duminică. Pe lângă fanii care au invadat terenul de joc, au fost arestate şi cinci persoane care au îndemnat la violenţă pe reţelele de socializare, a adăugat ministrul.

Fener a condus cu 2-0 la pauză grație „dublei” semnate de Fred (31 de ani), fostul jucător al lui Manchester United, în minutele 13 și 45+4. Trabzonspor a redus din diferență prin Enis Bardhi (28 de ani) în minutul 63 și a egalat în 78 prin Trezeguet (29 de ani). Oaspeții au dat lovitura în minutul 87, prin Michy Batshuayi (30 de ani), și, deși partida a fost prelungită cu aproape 15 minute, gazdele n-au mai putut să revină, iar fanii au invadat terenul.

VIDEO. Bătaie generală după Trabzonspor - Fenerbahce » Fanii nu au suportat eșecul

Poate fi bine pentru „tricolori” » Selecționerul Slovaciei se gândește tot la Napoli: „Primesc înregistrări făcute cu dronele”