INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BRAZILIA

Fluminense a cîştigat după 26 de ani campionatul în Brazilia!

Articol de GSP - Publicat luni, 06 decembrie 2010 00:00

Fluminense a cîştigat titlul de campioană a Braziliei, după o pauză de 26 de ani, după ce a învins, ieri pe teren propriu, cu scorul de 1-0 , formaţia Guarani în ultima etapă a ligii braziliene.

Unicul gol al întâlnirii de pe stadionul Engenhao din Rio de Janeiro a fost marcat de Emerson, în minutul 62.Fluminense a încheiat sezonul cu 71 de puncte, devansând echipele Cruzeiro (69 de puncte) şi Corinthians (68 de puncte).

Fluminense, care în sezonul trecut a evitat în ultima etapă retrogradarea în liga a doua, a câştigat pentru a doua oară în istorie titlul de campioană, după cel cucerit în 1984. Antrenorul Muricy Ramalho, în vârstă de 55 de ani, se află la al patrulea titlu de campion, după cele trei câştigate cu Sao Paulo în 2006, 2007 şi 2008.