INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  OLANDA

Foarfecă după gratii » Jucătorii lui PSV au vizitat cea mai mare închisoare din Thailanda

Memphis Depay, 18 ani, le demonstrează deţinuţilor cum se execută o foarfecă // Foto: Reuters +2   FOTO
Memphis Depay, 18 ani, le demonstrează deţinuţilor cum se execută o foarfecă // Foto: Reuters

Articol de - Publicat sambata, 12 ianuarie 2013 00:00 / Actualizat vineri, 11 ianuarie 2013 21:56

Aflaţi în Bangkok, batavii au descoperit Klong Prem şi au făcut o miuţă cu deţinuţii. Nu i-au învins: 1-1.

Dacă Ajax a ajuns într-o favelă la Rio de Janeiro, PSV Eindhoven s-a oprit la Bangkok într-o închisoare. Cea mai mare din Thailanda!
"Jucătorii trebuie să vadă ce înseamnă să fii deţinut şi să înveţe ceva" a fost, susţine antrenorul Dick Advocaat, scopul orei petrecute în spatele gratiilor.

Batavii, aflaţi în cantonament în Thailanda, au lăsat în urmă cele cinci stele de la Bangkok Hilton pentru Klong Prem Central Prison, fiind prima echipă de fotbal care pătrunde în această închisoare de maximă siguranţă.

Au vizitat imensul complex de celule, apoi au format rapid o echipă, majoritatea puştilor din lot, inclusiv Depay (18 ani), Locadia (19) şi "Zanka" Jorgensen (22), înfruntînd o selecţionată Klong Prem. Pe care n-au reuşit s-o bată: 1-0 la pauză, 1-1 la final.

World Cup Behind Bars
La Klong Prem sînt condamnaţi peste 1.000 de străini din 56 de ţări, iar închisoarea găzduieşte Cupa Mondială a deţinuţilor. Se joacă 7 la 7 în meciuri de două reprize a cîte 20 de minute. Cîştigătorii primesc o replică a trofeului CM. În 2010 au învins italienii.

20 de mii de oameni îşi ispăşesc condamnările în închisoarea Klong Prem din Bangkok

100 de ani sărbătoreşte în acest an PSV Eindhoven, club fondat pe 31 august 1913

"Un loc pe care vrei să-l uiţi cît mai repede. Dar unde oamenii continuă să se bucure de lucruri mărunte. Şi de la ei putem învăţa ceva" (Memphis Depay, atacant PSV)

Citește și:
De ce Fenerbahce va folosi tricouri cu „Chobani” pe piept la meciul cu FCSB
Europa League
De ce Fenerbahce va folosi tricouri cu „Chobani” pe piept la meciul cu FCSB
Scandal de proporții înaintea semifinalelor Europeanului de handbal » Imagini RUȘINOASE, selecționerul a anunțat boicotul!
Handbal
Scandal de proporții înaintea semifinalelor Europeanului de handbal » Imagini RUȘINOASE, selecționerul a anunțat boicotul!
Atac violent la adresa lui Elias Charalambous: „El chiar are față de papagal”
Europa League
Atac violent la adresa lui Elias Charalambous: „El chiar are față de papagal”
„Bestia” a ajuns în România! Cât costă SUV-ul cu cel mai mare spațiu din clasa electrică
Noutati auto
„Bestia” a ajuns în România! Cât costă SUV-ul cu cel mai mare spațiu din clasa electrică
Schimbare istorică la bani. Anunțul făcut de BNR
Profit.ro
Schimbare istorică la bani. Anunțul făcut de BNR
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Decizie ȘOC: Ana Maria Bărbosu a rămas fără medalia olimpică de la Paris! Informația care ZGUDUIE sportul românesc

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează