INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GIRONA

REZUMAT VIDEO Ianis Hagi, nimic de făcut » Minunea Girona s-a transformat în certitudine: victorie clară cu Alaves și urcare pe primul loc în La Liga

Girona a câștigat cu Alaves, scor 3-0, în etapa #17 din La Liga/ foto Imago Images

Articol de - Publicat marti, 19 decembrie 2023 08:52 / Actualizat marti, 19 decembrie 2023 09:54

Girona a câștigat cu Alaves, scor 3-0, în etapa #17 din La Liga, și e iar lider în campionatul spaniol, după 24 de ore petrecute pe locul doi.

Ianis Hagi a început pe bancă pentru Alaves și a intrat în minutul 61, când scorul era deja 3-0 pentru Girona. N-a mai avut ce să facă, a avut o evoluție ștearsă, în nota echipei.

VIDEO. Rezumatul meciului Girona - Alaves 3-0, în La Liga

Ceea ce părea o surpriză la începutul sezonului deja devine o certitudine. Girona câștigă etapă de etapă și pare că ea e rivala lui Real Madrid la titlu în acest sezon.

După 4-2 cu Barcelona etapa trecută, catalanii nu au avut emoții nici cu micuța Alaves, care n-a avut nicio șansă.

Dovbyk a deschis scorul cu capul, din careu, după o respingere în față a portarului lui Alaves, în minutul 23. În finalul primei reprize, Portu a făcut 2-0 cu un șut din prima, plasat la colțul lung.

Yan Couto s-a distrat cu doi adversari în minutul 58, a intrat în careu și a fost oprit doar prin fault. Dovbyk a executat de la 11 metri și a marcat cu un șut pe centru porții.

Girona a trecut din nou peste Real Madrid în clasament, are 44 de puncte, cu două peste echipa lui Carlo Ancelotti. FC Barcelona e pe 3, cu 35 de puncte.

Cele 5 secrete catalane » Cum a ajuns Girona să șocheze fotbalul european: antrenor versat, melanj perfect în lot + A reinventat ce au „aruncat” Barcelona și Real Madrid!
LA LIGA
Ianis Hagi n-a mișcat în fața liderului. Nota 4 în presa spaniolă: „Trebuie să ofere mult mai mult”
GIRONA - ALAVES 3-0

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”