INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

Incredibilul gol anulat lui Dinamo la Marseille se repetă după 18 ani în La Liga » Ronaldo, furios: „E prea mult. Ajunge!”

Mingea șutată de Chihaia a ajuns în poartă, însă arbitrul nu a validat golul +43   FOTO
Mingea șutată de Chihaia a ajuns în poartă, însă arbitrul nu a validat golul

Articol de - Publicat luni, 15 mai 2023 18:46 / Actualizat luni, 15 mai 2023 21:44

Arbitrul meciului Valladolid - Sevilla nu a validat golul marcat de gazde în prelungiri, la 0-0, fluierând în timp ce mingea se îndrepta spre poartă, la fel ca la Marseille - Dinamo (2-1), în Cupa UEFA 2005-2006. Sevilla a câștigat cu 3-0, iar Valladolid riscă să retrogradeze.

În sezonul 2005-2006, am avut „eurofantasticii”, FCSB și Rapid înfruntându-se în „sferturile" Cupei UEFA. Puteam avea însă trei echipe dincolo de grupe.

Eroul lui Real Madrid din finala Cupei Spaniei a fost jefuit în timp ce juca pentru trofeu la Sevilla!
SPANIA

Arbitrul a fluierat când mingea lui Chihaia zbura spre plasă

Pe 14 decembrie 2005, în ultimele secunde ale meciului Marseille - Dinamo (2-1), Chihaia a recuperat mingea aproape de careul francezilor și a lobat mingea peste Barthez, în plasă. La 2-2, Dinamo ar fi trecut în „16"-imi. Doar că arbitrul spaniol Julian Rodriguez Santiago a fluierat sfârșitul jocului când balonul era în aer. Și golul nu s-a pus. Iar Dinamo a fost eliminată, pe ultimul loc în seria sa.

Dinamo - Olympique Marseille (Sursă foto: Arhivă Gazeta Sporturilor)
+39 FOTO

Escudero a tras, balon în plasă. „Centralul” i-a trimis la vestiare

În weekendul trecut, un gol similar a fost anulat în prima ligă spaniolă. La Valladolid - Sevilla (0-3), s-au dat patru minute de prelungire în prima repriză, la 0-0, dar „centralul” Miguel Ortiz a lăsat și lovitura de colț, deși timpul fusese depășit, era 40+5.

Imediat după corner, pe respingere, Sergio Escudero (fundașul stânga al gazdelor), a prins o „rachetă” care l-a învins pe portarul Dmitrovic. Însă Ortiz fluierase exact după ce a tras Escudero. Ar fi putut fi 1-0, însă tabela nu s-a modificat atunci.

Jucătorii lui Valladolid au protestat, la fel antrenorul Paulo Pezzolano. Degeaba. La reluare, andaluzii i-au pus la colț, marcându-le trei goluri. Dar scandalul acelui gol anulat de Ortiz s-a aprins și mai tare după meci.

Reacția lui Escudero după ce golul nu i-a fost validat // Foto: Imago

Ronaldo: „Inadmisibil ce s-a întâmplat”

„Cred că, dacă ai lăsat cornerul, atunci trebuie să aștepți ca faza să se încheie. Am șutat și, imediat, am auzit fluierul. Mi-a fost greu să înțeleg”, a declarat Escudero la DAZN, adăugând: „Nu poți spune nimic, pentru că altfel te sancționează”.

Și mai supărat a fost Ronaldo, legendarul atacant brazilian, acum proprietarul lui Valladolid. „Inadmisibil ce s-a întâmplat pe «Zorilla»! Până acum, am rămas discreți, încercând să ne exprimăm nemulțumirile pe căi oficiale, evitând să ne expunem public. Dar e prea mult. Ajunge! Vorbim de fotbal profesionist. Așteptăm explicații”, a protestat Ronaldo pe Twitter.

Valladolid e chiar deasupra liniei retrogradării, cu un singur puncte peste Getafe. Mai sunt patru etape de jucat în LaLiga.

Apariție surpriză la Eurovision » Fostul jucător de la Liverpool i-a șocat pe fani

Fostul căpitan al lui Manchester City a refuzat un salariu de 33 de milioane de euro: „Cea mai proastă decizie pe care am luat-o vreodată!”