INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CM FEMININ 2015

Hat-trick în 13 minute și gol de la centru! SUA a cucerit al treilea titlu, 5-2 cu Japonia. Omul finalei: Carli Lloyd!

Carli, Lloyd, coșmarul Japoniei

Articol de - Publicat marti, 07 iulie 2015 00:00

Jucătoarele lui Jill Ellis și-au luat duminică revanșa pentru eșecul de la Mondialul 2011, cînd pierduseră în fața asiaticelor la penalty-uri.

Finala era decisă din minutul 16, cînd americancele aveau deja 4-0 pe tabelă. Carli Lloyd a semnat un hat-trick în numai 13 minute, ultima reușită fiind o magnifică execuție lobată de la peste 50 de metri. A fost desemnată MVP-ul competiției și va împărți titlul de golgeter cu jucătoarea germană Celia Sasici!

Heath a completat recitalul în repriza secundă, puțin după ce Johnston a dat și un autogol și a redus efemer avansul SUA la 4-2. Elevele lui Jill Ellis, care și-au luat astfel revanșa în fața asiaticelor după eșecul din finala CM 2011, la penalty-uri, au primit după triumf felicitările președintelui Barack Obama, care le așteaptă la Casa Albă.

6goluri a marcat Carli Lloyd la turneul final din Canada. E golgetera competiției, alături de nemțoaica Sasici