INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA ASIEI 2011

Japonia a cîştigat Cupa Asiei » Împăratul nipon

Articol de GSP - Publicat sambata, 29 ianuarie 2011 00:00 / Actualizat sambata, 29 ianuarie 2011 19:29

Australia - Japonia 0-1 (0-0)(după prelungiri)

Jucătorii Japoniei au fost cei care au ridicat deasupra capului Cupa Asiei, după o victorie în reprizele de prelungiri ale finalei cu Australia.

În minutul 48, tot stafful de pe banca Australiei a sărit în picioare după ce au văzut că mingea a intrat în poarta Japoniei, dar arbitrul asistent a apreciat corect faptul că balonul l-a lovit pe Yoshida fără să depăşească linia porţii lui Kawashima.

Minutul 63 a marcat cea mai mare ocazie a japonezilor din cel de-al doilea mitan, atunci cînd lovitura de cap al lui Nagatomo a trecut la o palmă de buturile lui Schwarzer.

Ocaziile la poarta niponilor s-au înmulţit în partea secundă a jocului, dar tabela a rămas nemodificată pînă în minutul 4 al celei de-a doua reprize de prelungiri, atunci cînd Lee a reluat cu un voleu din 10 metri centrarea lui Nagatomo.

Intrat pe teren în minutul 98, Tadanari Lee, atacantul lui Sanfrecce Hiroshima, a marcat primul gol pentru naţionala Japoniei la cea de-a doua partidă a sa în tricoul niponilor.

În urma victoriei din finală, Japonia a devenit cea mai titrată echipă de la Cupa Asiei, trecîndu-şi în cont al patrulea succes, dupe trofeele cîştigate în 1992, 1972 şi 1976.

Australia: M. Schwarzer - L. Neill, L. Wilkshire, , D. Carney, S. Ognenovski, H. Kewell (R.Kruse), B. Holman (B.Emerton), C. Valeri, M. Jedinak, M. McKay, T. Cahill (N.Kilkenny)

Japonia: E. Kawashima - Y. Konno, A. Uchida, M. Yoshida, Y. Nagatomo, Y. Endō, M. Hasebe, J. Fujimoto (D.Iwamasa), K. Honda, S. Okazaki, R. Maeda (T.Lee)