INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LAZIO - AS ROMA 0-2

Lazio a pierdut după 9 etape chiar în faţa rivalei de moarte!

Articol de - Publicat luni, 08 noiembrie 2010 00:00

Liderul a pierdut prima oară după nouă etape fără eşec. Dar o contribuţie are şi arbitrul Morganti, care la 0-1 i-a refuzat un penalty

AS Roma a devenit o redută de necucerit pentru Lazio. După două înfrîngeri în derby suferite sezonul trecut, 0-1 şi 1-2, Ştefan Radu şi colegii săi n-au reuşit să-şi învingă concitadina nici acum, cînd domină ierarhia în Serie A, iar "giallorossii" navighează undeva în afara locurilor de cupe europene. Ieri a fost 0-2, din două penalty-uri corect acordate de arbitrul Morganti, transformate de Borriello (52) şi Vucinici (87).

Unde a greşit "centralul" a fost la aprecierea unei faze cruciale pentru desfăşurarea ulterioară a partidei, consumată în minutul 78, la 0-1, în careul Romei. Ledesma a bătut o lovitură liberă de pe flancul stîng, Mauri a încercat să reia balonul în plasă, din careul mic, dar a fost trîntit la pămînt de Riise. Penalty clar pentru toată lumea, doar Morganti a văzut altfel.

Pînă să se facă 0-2, Lazio a mai avut o mare ocazie de a egala. Numai că Foggia a egalat doar la bare, după ce, anterior, Simplicio exepediase mingea în transversală.

FIORENTINA - CHIEVO    1-0
Mutu, aplaudat
Fiorentina a trudit din greu ieri, la 1-0 cu Chievo. Oaspeţii au pus autobuzul în poartă, iar în ultimă instanţă, portarul lor, Sorrentino, a făcut minuni. De pildă, lui Adi Mutu, integralist la violeţi şi destul de prezent în joc, i-a parat spectaculos un şut. La primul meci acasă de la revenirea după suspendare, "tricolorul" a fost întîmpinat cu aplauze de suporterii Viola. "Mi-a plăcut cum a jucat Adrian, e un fenomen. Am vorbit şi cu soţia lui şi mi-a promis că va încerca să-l ţină mai mult pe acasă. Şi calm", a declarat patronul Andrea della Valle.

INTER - BRESCIA    1-1
Samuel, sezon terminat
Interul lui Chivu n-a pierdut doar două puncte cu Brescia (1-1), egalînd în urma unui penalty dubios acordat lui Eto'o. Unul după altul au ieşit Maicon, Sneijder şi Samuel, accidentaţi. Ultimul a suferit o ruptură de ligamente încrucişate la genunchiul drept şi va sta pe tuşă tot restul sezonului. Integralist, Chivu a primit 5,5 în Gazzetta dello Sport, care l-a încondeiat pentru "baloanele jucate prost în prima repriză".

Van Gaal a ţipat la jucători!
GERMANIA. Pierderea a două puncte la "lanterna roşie" Monchengladbach (3-3), după ce Bayern a avut 2-1 şi ocazii de a tranşa clar întîlnirea (un penalty, două bare), i-a provocat o criză de nervi antrenorului Van Gaal: "Abia ce-i lăudasem în pauză şi apoi, în 15 minute au stricat totul. La final, în vestiar, am ţipat la ei". "Antrenorul a avut toate motivele să ne certe. I-am făcut cadou adversarului această remiză", a recunoscut internaţionalul Thomas Muller.

EXCLUSIV: Anunțul momentului pentru Gigi Becali » Fotbalistul se întoarce la FCSB: „Direct atacant îl bag!”