INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  INTER MIAMI

REZUMAT VIDEO Lionel Messi, la primul meci oficial în 2024 » Cum s-a descurcat argentinianul în partida lui Inter Miami

Lionel Messi, în partida Inter Miami - Real Salt Lake, foto: Imago Images

Articol de - Publicat joi, 22 februarie 2024 09:56 / Actualizat joi, 22 februarie 2024 10:24

Lionel Messi (36 de ani) a jucat primul meci oficial în 2024. Sezonul din MLS a debutat aseară, iar Inter Miami, echipa argentinianului, s-a impus în fața celor de la Real Salt Lake, pe teren propriu, scor 2-0.

Starul argentinian a fost titularizat de antrenorul Gerardo Martino și a evoluat pe toată durata partidei. La Inter Miami au mai evoluat și Luis Suarez (37 de ani), Sergio Busquets (35 de ani) și Jordi Alba (34 de ani), foștii colegi de la Barcelona.

Cea mai sexy antrenoare din România, pe stadion la U Cluj - FCSB » Ce a încântat-o: „Îmi place. Are suflet”
METROSPORT

Lionel Messi, pasă de gol în primul meci oficial din 2024

Messi nu a reușit să puncteze în primul meci oficial din 2024, dar a oferit o pasă de gol. Robert Taylor (29 de ani) a deschis scorul în minutul 39 pentru Inter Miami, după pasa argentinianului.

Diego Gomez (20 de ani) a înscris golul 2 pentru Miami în minutul 83, iar formația americană a obținut primul succes în prima partidă oficială din noul an. Pentru Inter Miami urmează duelul din deplasare cu Los Angeles Galaxy, care va avea loc pe 26 februarie.

VIDEO. Cele mai tari faze din Inter Miami - Realt Salt Lake 2-0

La începutul lunii martie Inter Miami va evolua pentru prima dată în istorie în CONCACAF Champions Cup, cea mai importantă competiție a cluburilor din America Centrală și de Nord. Messi se pregătește și de Copa America, competiție ce va avea loc la vară.

Inter Miami, clubul lui Lionel Messi, are probleme

Publicația The Athletic dezvăluie că Inter Miami trebuie să se despartă de mai mulți jucători pentru a se putea încadra în plafonul salarial impus de MLS în 2024.

Acum însă, veștile care vin de la Miami nu sunt deloc îmbucurătoare. Potrivit „The Athletic”, care citează inclusiv surse din interiorul clubului, Inter are mari probleme din cauza salariilor mari pe care le plătește vedetelor achiziționate din Europa. Și dezvăluie că Inter va fi probabil forțat să vândă jucători sau să reducă salariile în următoarele câteva săptămâni, ca să îndeplinească cerințele privind bugetul de salarii pentru sezonul 2024 în MLS.

Astfel că fotbaliști-cheie precum Gregore, Jean Mota, DeAndre Yedlin, Robert Taylor, Sergii Kryvstov și Corentin Jean sunt disponibili pentru transfer sau schimb.

MLS nu a anunțat încă un plafon pentru sezonul 2024. Dar în 2023, bugetul salarial maxim per echipă a fost puțin sub 4,8 milioane de euro. Potrivit regulamentului, fiecărei echipe din MLS i se permite să înceapă sezonul cu trei „Jucători desemnați”. Aceștia sunt fotbaliști care se află în afara plafonului salarial.

Match Quiz CFR Cluj - Dinamo

Te pricepi la Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe meciul CFR Cluj - Dinamo și câștigă premiile puse în joc!

Cristiano Ronaldo, trei goluri în trei meciuri în 2024 » Al Nassr, calificare în sferturile Ligii Campionilor Asiei