Comentarii (11)
francescoli1974
francescoli1974  •  05 Februarie 2024, 19:34
Postat de mandela pe 05 Februarie 2024, 01:15

Rezultatul este bun, date fiind conditiile. Realul estr tinut pe loc de incompetenta managementului de a transfers jucatorii necesari, iar Ancelotti le este complice. S-a ratat aducerea unui portar decent si, din nou, s-a ratat inlocuirea fundasilor centrali accidentati. Sunt cam satul de 2 ani de improvizatii. In plus, Ancelotti greseste schimbarile. Are aceleasi schimbari obosite tot timpul si niciodata nu e capabil sa identifice jucatorii care subperformeaza, pentru a-i inlocui primii.

E bine să ai jucători polivalenti,care interpretează mai multe roluri dar cel mai bine este să nu faci un obicei din improvizațiile astea și să transferi sau să promovezi jucători pe posturile deficitare dar Florentino crede că merge si așa, se înșală. Echipele mari fac investiții iar Realul este o echipă mare și trebuie să procedeze ca atare. Adică transferuri de top.

tk2014
tk2014  •  05 Februarie 2024, 12:06

real e pe primul loc cu o singura infrangere in campionat, doua in tot sezonul, pana acum. in contextul in care i-a lipsit courtois, militao, alaba si pe parcursul sezonului, in mai multe randuri: vinicius, tchouameni, camavinga. are cea mai buna aparare din Spania si asta se datoreaza unui sistem bine antrenat. Lunin a fost ok aseara, in conditiile in care a compensat lipsa de inaltime a fundasilor centrali. ai vrea tu sa fie atat de simplu, dar ce se intampla cu militao si alaba daca aduce fundasi centrali noi? crezi ca e atat de simplu sa gasesti in piata fundasi buni? uite ce au facut Virgil si Konate aseara. Ancelotti e platit sa antreneze, el nu e manager, ca in Anglia. Jose Angel Sanchez, Florentino si Juni Calafata hotarasc transferurile. Pe langa asta, efortul de a-l aduce pe Mbappe va fi considerabil. Personal, cred ca merita asteptarea. vorbim de o planificare pe termen lung. in privinta schimbarilor de aseara, te contrazic. toata lumea se astepta sa iasa kroos aseara. dar a ramas si a jucat bine pana la capat. au fost faze cand calmul lui i-a scos din cateva situatii limita. Brahim a fost scos pt ca era un risc pt aparare. l-a trecut pe valverde pe dreapta ca sa coboare cu Lino (valverde jucase in centru pana atunci). rodrygo a ratat singur cu portarul intr-un contraatac 4 contra 2. acolo se inchidea meciul. probabil scenele astea cor disparea odata cu venirea lui mbappe.

mandela
mandela  •  05 Februarie 2024, 01:15

tk2014
tk2014  •  05 Februarie 2024, 01:13
Postat de francescoli1974 pe 05 Februarie 2024, 00:07

Egalul din ultimul minut,este și vina lui Ancelotti dar și meritul lui Simeone.Ancelotti a scos devreme piesele grele și a vrut să țină de minge dar asa a fost să fie,un egal norocos pentru Atletico.

eu cred ca ancelotti a citit bine meciul, dar nu poate controla hazardul. el a hitarat sa atace pe benzi in prima parte, anticipand ca simeone va dori sa corecteze situatia dupa pauza, prin introducerea lui lino. in lomentul in care simeone si-a intarit benzile, ancelotti a scos pe brahim si pe reodrygo si i-a tras pe valverde si oe camavinga pe benzi. astfel, i-a inchis lui simeone toate sansele. pe benzi inchis, la mijloc inchis. au ramas centrarile inalte. golul lui atletico putea sa vina la fel de bine in prima repriza, printr-o astfel de centrare, pt ca ocazii au avut. nu ai cum sa pui fundasi inalti care sa sara la cap cu morata, savic sau witsel daca nu ii ai. golul lui llorente a venit dupa o minge controlata norocos de depay (aproape ca o rateaza) care il induce in eroare pe nacho si vine llorente in viteza. in fine. altceva ce nu poate controla ancelotti este decizia lui rodrygo, care intr-un contraatac 4 contra 2 suteaza in portar. cu benzema acolo nu ar fi indraznit sa suteze. per total, un meci tactic bun facut de real, ca cel din cupa, pierdut in prelungiri dupa 2 bare.

francescoli1974  •  05 Februarie 2024, 00:10

Au fost și faze controversate,posibile penalty-uri la Lucas Vasquez și Bellingham ,atacul lui Savic e foarte clar la Bellingham.

francescoli1974  •  05 Februarie 2024, 00:07

francescoli1974  •  04 Februarie 2024, 23:24

Carvajal se descurca bine în primele 65 de minute ca stoper,joacă prin plasament și intuiție. E nevoie de Vini,Joselu și Modric,odată cu trecerea timpului dacă rămâne 1-0.Nici egalul nu e rău dar în perspectiva meciului cu Girona victoria ar fi aur curat.

tk2014
tk2014  •  04 Februarie 2024, 23:24

penalty clar la savic - bellingham. il loveste si in spate, ii da si peste picioare

tk2014
tk2014  •  04 Februarie 2024, 22:58
Postat de francescoli1974 pe 04 Februarie 2024, 18:24

Tchouamenni este suspendat?parcă luase galben Mendy și antrenorul Ancelotti.Oricum bine că revine Rudiger deși puteu juca stoper Dani Carvajal sauchiar Mendy(de picior stang).În față putea rămâne Joselu,nouar,e în formă .

ti-am zis ca era suspendat :) oricum, la pauza real se misca bine. kroos joaca perfect, bellingham a intrat cu atitudine. deocamdata e meci de egal (la cum se prezinta atletico in fazele fixe).

francescoli1974  •  04 Februarie 2024, 22:46

Brahim Diaz este un jucător valoros ,a profitat întotdeauna de șansa oferită de antrenor ,acum cu accidentarea lui Vini,periculoși cei de la Atleti, mai ales prin Griezmann și Morata.