INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  RUSIA

Samara - Dinamo Moscova 1-2 » Echipa lui Dan Petrescu a urcat pe loc de Europa League

Articol de GSP - Publicat duminica, 05 mai 2013 00:00 / Actualizat duminica, 05 mai 2013 16:08

Echipa lui Dan Petrescu, Dinamo Moscova, a profitat de înfrîngerile celor de la Rubin Kazan şi Spartak Moscova şi a ajuns pînă pe locul 4.

După victoria împotriva echipei lui Dorinel Munteanu, Mordovia Saransk, scor 3-1, Dinamo a cîştigat în această după-amiază un alt meci cu o echipă aflată în subsolul clasamentului, Krylia Sovetov Samara, de această dată cu 2-1.

Aflată pe locul 14, Krylia Sovetov avea ocazia de a scăpa din zona roşie a clasamentului, dacă învingea astăzi. Dzsudzsak a deschis scorul în minutul 5, iar în minutul 61 Solomatin a marcat şi el. Peste doar 3 minute gazdele au revenit în joc, însă pînă la final nu au mai reuşit nimic notabil.

Dinamo Moscova a ratat încă alte cîteva ocazii monumentale, în afara celor două goluri anulate.

Echipe de start:

Samara: Veremko - Angbwa, Amisulashvili, Taranov, Teles - Goreux, Dragun, Nemov, Vorobjov - Maksimov - Kornilenko

Dinamo Moscova: Shunin - Wilkshire, Granat, Fernandez, Lomici - Sapeta, Yusupov - Dzsudzsak, Noboa, Jantscher - Kuranyi

Iată cele mai importante faze:

min. 74: Dinamo înscrie din nou prin Solomatin, însă reuşita este anulată

min. 64: GOL SAMARA! Taranov reia cu capul şi înscrie în poarta echipei lui Dan Petrescu

min. 61: GOL DINAMO! Solomatin marchează cu un şut pe sub portarul Samarei

min. 56: Solomatin este servit la 2 metri de poartă şi trimite în bara transversală deşi avea toată poarta goală în faţă

min. 41: Noboa a şutat foarte slab dintr-o poziţie excelentă. O nouă ocazie uriaşă ratată de Dinamo

min. 31: Kuranyi loveşte din nou bara, de această dată cu o lovitură de cap

min. 26: Kuranyi şutează din unghi, mingea loveşte bara

min. 5: GOL DINAMO! Dzsudzsak şutează la colţul lung şi înscrie pentru Dinamo Moscova

min. 2: Echipa lui Dan Petrescu a înscris în minutul 2, însă golul a fost anulat pentru un fault în atac

Cristian Tudor Popescu dezvăluie regula radicală pe care ar impune-o imediat în tenis: „E singura șansă pentru spectacol, să scăpăm de «bum-bum», «buf-buf»”

CSA Steaua ATACĂ după ultima decizie privind palmaresul: „FCSB a jucat ilegal în Liga 1. Cerem public LPF și FRF să explice!”