INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

VIDEO Regele a murit, trăiască regele! Real se impune la Malaga și câștigă cel de-al 33-lea titlu din istorie!

Articol de GSP - Publicat duminica, 21 mai 2017 23:10

După o așteptare de cinci ani, Real Madrid este din nou campioana Spaniei.

Madrilenii și-au asigurat cel de-al 33-lea titlu din glorioasa istorie în urma succesului liniștitor obținut pe terenul celor de la Malaga, scor 2-0.

Ronaldo a deschis scorul după doar două minute, când a scăpat singur cu Kameni și l-a învins pe acesta cu mult rafinament.

Avantajul madrilenilor a fost majorat de Benzema, în minutul 55, care a înscris în urma unei acțiuni colective.

Deși nu a mai punctat până la final, echipa lui Zinedine Zidane a dominat autoritar meciul, așa cum, cu mici excepții, a făcut-o pe tot parcursul campionatului.

În urma acestui meci, Realul a mai atins o bornă uluitoare: Pentru prima oară în 115 ani de istorie, madrilenii au înscris în fiecare etapă din acest campionat: în 38 de etape, starurile lui Zidane au înscris de nu mai puțin de 106 ori.

De asemenea, este al șaptelea sezon consecutiv în care Ronaldo reușește peste 40 de goluri în toate competițiile.

FINAL » Malaga - Real Madrid 0-2
Au marcat: Ronaldo '2, Benzema '55

TEXT / VIDEO

Echipele de start:

Malaga: Kameni - M. Torres, Luis H., Mikel, Ricca - Camacho, Recio, P. Fornals, Keko, Jony - Sandro
Rezerve: Boyko, Demichelis, Juankar, M. Santos, Charles, Chory, Duda

Real Madrid: Navas - Danilo, Varane, Sergio Ramos, Marcelo - Modric, Casemiro, Kroos - Isco, Benzema, Cristiano Ronaldo
Rezerve: Casilla, Nacho, James, Kovacic, Lucas Vázquez, Asensio, Morata

În celălalt meci al serii, unde Barcelona mai păstra doar șanse matematice la titlu, catalanii au învins-o cu emoții pe Eibar, scor 4-2, la capătul unui meci cu o desfășurare spectaculoasă.

Echipa lui Luis Enrique a început meciul vlăguită, purtând pe umeri responsabilitatea unui sezon aproape ratat.

Inui a amuțit asistența de pe Camp Nou în minutul 7, învingându-l pe Ter Stegen cu o execuție de toată frumusețea.

Jucătorul din "Țara Soarelui Răsare" și-a continuat prestația excelentă și a reușit o nouă execuție uluitoare în minutul 60, catalanii văzându-se conduși cu un neverosimil 0-2.

Deși soarta partidei Realului era deja scrisă, Messi, Suarez și Neymar au avut o tresărire de orgoliu și au reușit să întorcă scoul în doar 12 minute, timp în care argentinianul și-a permis și luxul de a rata un penalty.

Barcelona încheie sezonul pe doi, la trei puncte în spatele Realului, completând tabloul unui sezon pe care fanii Barcelonei vor să-l uite cât mai repede cu putință.

FINAL » Barcelona - Eibar 4-2
Au marcat: Junca '63 a.g. , Suarez '73, Messi '75 p., 90+2 / Inui '7, '60

Barcelona: Ter Stegen - Sergi Roberto, Marlon, Umtiti, Alba - Rakitic, Busquets, Iniesta - Messi, Suarez, Neymar
Rezerve: Cillessen, Denis, Arda, Paco Alcácer, Digne, A. Gomes, Borja López

Eibar: Yoel - Capa, Arbilla, Lejeune, Juncá - Escalante, D. García, Inui, R. Peña  - Kike García, Sergi Enrich
Rezerve: Galvez, Pedro Leon, Bebe, Adrian Gonzalez, Rivera, Riesgo, Dos Santos