INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  DUPĂ 2-2 CU BOCHUM

Magath a făcut o criză de nervi

Articol de - Publicat luni, 25 ianuarie 2010 00:00

Antrenorul lui Schalke 04, Felix Magath, recunoscut drept un tip extrem de calm şi cumpătat, şi-a ieşit efectiv din pepeni cînd şi-a văzut echipa egalată de VfL Bochum la doi, în prelungiri, după ce multă vreme condusese cu 2-0.

Ieri, într-o şedinţă maraton la cabine, el a ţipat la jucători, reproşîndu-le delăsarea din ultimele zece minute ale partidei, cînd s-au şi primit cele două goluri: "Aşa ceva nu-i posibil!".

Cum îi va pedepsi încă nu se ştie, dar Magath e recunoscut pentru măsurile dure pe care le ia cînd i se pare că jucătorii nu-l ascultă. Pe vremea cînd era la VfB Stuttgart, după un meci şi-a acuzat elevii că au "mimat fotbalul" şi la antrenament i-a ţinut timp de 90 de minute, pe loc, în picioare.