INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  RECORD

VIDEO Messi tocmai a marcat cel mai rapid gol din întrega carieră » Acțiune marcă înregistrată în amicalul campioanei mondiale

Lionel Messi (35 de ani) a marcat astăzi cel mai rapid gol din carieră, în meciul amical câștigat de Argentina în fața Australiei, scor 2-0.

Articol de - Publicat joi, 15 iunie 2023 17:28 / Actualizat joi, 15 iunie 2023 17:28

Campioana mondială Argentina s-a mutat pentru câteva zile în China, la Beijing. Aici s-a disputat meciul amical împotriva Australiei.

Lionel Messi, cel mai rapid gol al carierei

„Pumele” au mușcat rapid din „canguri”. Messi a primit o minge de la Enzo Fernandez, a evitat elegant un adversar și a șutat din afara careului, cu mult efect. Mathew Ryan n-a putut interveni.

Mingea a atins plasa când cronometrul arăta un minut și 19 secunde. Este cel mai rapid gol marcat în senzaționala carieră a starului argentinian.

Cu 10 minute înaintea finalului, Messi a mai reușit o acțiune încântătoare. Tras și ținut în brațe, a reușit să dribleze nu mai puțin de 4 adversari.

Rezultatul final a fost stabilit în minutul 68, când German Pezzella a reluat cu capul o centrare venită de la Rodrigo de Paul.

Delegația campioanei mondiale și-a făcut bagajele imediat după meci și se mută în Indonezia. Luni, de la ora 15:30, vor disputa un amical la Jakarta, împotriva națioaneli locale.

Jude Bellingham a început în forță la Real Madrid » Ce tricou legendar a preluat

Gestul impresionant al lui Pep Guardiola. Ce a făcut pentru toți angajații lui Manchester City

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”