INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA >> GENOA - INTER 0-5

Monolog

Articol de - Publicat luni, 19 octombrie 2009 00:00

Cu Chivu integralist pe flancul stîng, campioana a dezintegrat-o pe Genoa, mărindu-şi avansul la şefie

Inter a ambalat motoarele şi rivalele la titlu încep să piardă teren. Chiar dacă nu a avut trei piese de bază la Genova, Eto'o, Milito şi Motta fiind accidentaţi, trupa lui Jose Mourinho a făcut sîmbătă, pe "Marassi", antrenament cu public pentru jocul din Ligă, cu Dinamo Kiev. Proporţiile victoriei cu Genoa (5-0) spun totul despre monologul extraordinar al campioanei.

Cadoul oferit milanezilor în debut, autogolul lui Modesto la şutul lui Cambiasso, a tăiat elanul gazdelor, care au încercat să rupă jocul prin destule faulturi tari. Nu au găsit soluţii la brăduleţul-surpriză 4-3-2-1 al lui Mourinho, cu spiriduşii Stankovici şi Sneijder în spatele unicului vîrf, Balotelli. Ultimii doi au creat golul de 2-0, iar sîrbul a ucis meciul cu o execuţie fenomenală. "Inter a fost perfectă şi Mario a jucat excepţional", a zis antrenorul portughez. Stankovici l-a completat: "N-am vrut să exagerăm după pauză şi ne-am menajat forţele. Am lansat un mesaj puternic contracandidatelor". Iar Vieira şi Maicon au completat recitalul.

Integralist ca fundaş stînga, Chivu "i-a pus botniţă lui Sculli", cum a apreciat Gazzetta dello Sport. A greşit doar la 0-2, ţinîndu-l în joc pe Milanetto, dar golul a fost anulat eronat pentru ofsaid.

Stankovici, gol magnific de la centru!
Dejan Stankovici a reuşit la Genova golul sezonului în Serie A. În al treilea minut al prelungirilor, sîrbul a prins un voleu fenomenal de la 54 de metri, executîndu-l pe Amelia. "M-am deplasat în dreapta, simţind că portarul ar putea greşi degajarea. Am fost inspirat şi mi-a ieşit lobul", a explicat sîrbul care în octombrie a marcat 10 goluri din cele 46 în Serie A.

FLASH

JUVENTUS - FIORENTINA 1-1
Mutu, convins de Fener?

Presa turcă insistă cu divorţul lui Mutu de Fiorentina. Aşa cum aţi putut citi în Gazeta de duminică, ziarele "Milliyet" şi "Haberturk" au dezvăluit că românul "este gata să accepte oferta de 4-5 milioane de euro anual, cît îi va plăti salariu Fenerbahce, mai mult decît dublul cîştigului din Italia", menţionînd "despre propunerile faraonice venite din Qatar şi Emiratele Arabe Unite". Mutu a fost rezerva lui Jovetici, intrînd din minutul 69 cu Juventus (1-1). "Nu s-a văzut pe teren decît la ocazia creată într-o aglomeraţie", a scris Gazzetta dello Sport.

LIVORNO - PALERMO 1-2
Zenga pe val, Goian rezervă

Walter Zenga (foto) şi-a continuat ascensiunea cu Palermo. După ce a executat-o pe Juventus, fostul antrenor de la Steaua şi Dinamo a cîştigat pe terenul "lanternei" Livorno (2-1). Fără Goian, ţinut pe banca de rezerve după accidentarea din meciul cu Feroe, sicilienii au reuşit să răstoarne rezultatul, Miccoli şi Balzaretti urcînd-o pe Palermo pînă pe locul 7.

PARMA - SIENA 1-0
Codrea se scufundă

Neconvocat la "naţională", Paul Codrea a avut timp să se refacă după accidentarea la gleznă şi a revenit ieri printre titularii Sienei, învinsă la Parma (0-1). În cele 62 de minute cît a rămas în teren, mijlocaşul român a şutat doar o dată, însă n-a nimerit ţinta. Rămasă în 10 din prima repriză, Siena îşi păstrează penultimul loc. Ştefan Radu s-a întors însă pe banca de rezerve la Lazio, antrenorul Ballardini preferîndu-i pe Diakite şi pe Kolarov. Romanii au remizat pe "Olimpico" cu Sampdoria (1-1), deşi au avut un om în plus timp de 19 de minute.