INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

Mourinho are o nouă metodă » Strategie cu sticle

Articol de GSP - Publicat vineri, 14 ianuarie 2011 00:00

Antrenorul Realului a reanimat meciul cu Villarreal la pauză, cînd a explicat jocul folosindu-se de peturi

Jose Mourinho a aplicat un procedeu aparte la partida cu Villarreal. Presat de timp la pauză, cînd scorul era 2-2, antrenorul Realului a improvizat o şedinţă tactică la vestiare.

Surprinzătoarele ajutoare i-au fost cîteva peturi cu apă plată şi cu cola. El a ordonat recipientele pe jos în funcţie de sistem pentru a le arăta elevilor săi cum s-a jucat şi ce schimbări doreşte să impună.

Strategia i-a reuşit. Finalmente, Real a cîştigat cu 4-2 meciul de duminică.

SPANIA. S-au certat pe teren
Fundaşii Barcelonei, Pique şi Dani Alves, s-au luat la ceartă în timpul partidei de Cupă cu Betis (5-0). La 0-0, în minutul 23, primul i-a reproşat colegului său de linie că a stat prost în teren la un atac al adversarilor. Nervos, brazilianul i-a replicat şi nu mult a lipsit ca publicul să asiste la o încăierare. În schimb, Messi a onorat Balonul de Aur tocmai cîştigat cu un hat-trick.

CUPA ASIEI. Salvat de preşedinte
Qatar a cîştigat meciul cu China (2-0) în mare măsură datorită unei schimbări impuse selecţionerului Bruno Metsu de preşedintele federaţiei de la Doha, Mohammed Bin Hamad. El i-a cerut lui Metsu să-l titularizeze pe Yousef Ahmed şi acesta a dat ambele goluri ale partidei! În deschidere, Qatar pierduse cu 2-0 în faţa Uzbekistanului.

INBOX

- MUTU va fi amendat din nou de Fiorentina, pentru că deunăzi a participat la un meci de fotbal în şapte, deşi nu avea autorizaţia clubului - anunţă Gazzetta dello Sport.
- FRANŢA, adversara "tricolorilor" în preliminariile CE 2012, şi-a programat amicale tari în acest an: cu Brazilia, pe 9 februarie, cu Croaţia (29 martie), cu Ucraina (6 iunie) şi cu Polonia (9 iunie).
- SCHALKE le va împărţi spectatorilor mantale de ploaie după ce acoperişul stadionului s-a rupt în mai multe părţi sub greutatea zăpezii.
- BELLAMY a fost arestat şi apoi eliberat pe cauţiune. Atacantul lui Manchester City, acum împrumutat la Cardiff City, e acuzat de agresarea a două persoane.

Istvan Kovacs, criticat pentru o singură fază din finala Europa League: „Nu a acordat un penalty clar”
Europa League
„80% e PLECAT!” » Rapid pierde cel mai important jucător, dar i-a găsit deja înlocuitor: „Vrem să-l aducem!”
Ce înseamnă victoria Atalantei pentru fotbalul italian: în Liga Campionilor se conturează un scenariu fabulos!

Ironia sorții » Fostul jucător de la FCSB, la un pas să semneze chiar cu echipa care l-a retrogradat!

„Există prietenie în tenis?” » Sorana Cîrstea, răspuns tranșant: „Am o poveste care va face deliciul, că e cu Simona Halep”