INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA / FIORENTINA - REGGINA 2-0

Necruţător

Articol de - Publicat luni, 07 aprilie 2008 00:00

Mutu a marcat ieri în prelungiri al 16-lea gol în campionat şi Viola păstrează avansul de 4 puncte faţă de Milan şi Sampdoria

Două goluri în 67 de ore. Joi a deschis scorul cu Eindhoven în Cupa UEFA şi ieri a închis tabela cu Reggina (2-0). Adrian Mutu ajunge la golul 16 în campionat, la doar două distanţă de recordul din sezonul 2002-'03 cu Parma şi îşi continuă momentul magic. Fiorentina rămîne la 4 puncte în faţa lui Milan şi a Sampdoriei, în lupta pentru ultimul loc ce duce în preliminariile Ligii.

"Briliantul" a fost iarăşi printrei cei mai buni oameni ai lui Prandelli. În prima repriză a avut numai o ocazie, şutînd peste poartă înaintea pauzei. A dat şi multe pase bune, însă golul de 1-0 a apărut din centrarea lui Pasqual, transformată cu capul în gol de Pazzini (24). "Briliantul" a alergat, a intrat în combinaţii, a dat 40 de pase bune, a reuşit 5 driblinguri şi a cîştigat 7 dueluri cu adversari. În 94 de minute, a prins 5 şuturi, dintre care două la ţintă. Şi ultimul l-a învins pe Campagnolo, în prelungiri. Pe contraatac, a centrat Vieri, Gobbi a prelungit cu călcîiul şi Mutu l-a executat cu stîngul pe portarul calabrez: 2-0. Mai sînt 6 etape şi Fiorentina visează la Ligă.

"Fiorentina e născută să atace şi a devenit o echipă mare şi în campionat, şi în Europa"