INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »   CAMPIONATUL MONDIAL AL CLUBURILOR

Partida dintre Real Madrid şi Kasima Antlers a bifat o PREMIERĂ în istoria fotbalului! Cum a revoluționat regulile jocului

Articol de Tibi DemeterJURNALISPORT - Publicat duminica, 18 decembrie 2016 23:22

Partida dintre Real Madrid şi Kashima Antlers disputată în finala Campionatului Mondial al cluburilor și încheiată cu victoria spaniolilor, 4-2, după prelungiri, a fost prima partidă în care s-au făcut 8 schimbări!

Alvaro Morata a fost introdus în minutul 112 al partidei şi a devenit primul fotbalist din istorie care a intrat în joc în calitate de a patra schimbare într-un meci oficial.

Kashima Antlers a efectuat a patra schimbare după intrarea lui Morata, iar cele două echipe au intrat astfel în istorie ca primul meci în care s-au făcut 8 modificări.

Noua regulă, care permite unei echipe să facă patru schimbări, a fost introdusă în acest an de FIFA, în mod experimental, pentru două competiții: Jocurile Olimpice de la Rio și Mondialul cluburilor.

Cele două echipe au avut această ocazie datorită faptului că partida a ajuns în prelungirile partidei. Regula introdusă de FIFA permite a patra modificare doar în cazul în care meciul ajunge în prelungiri.