INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA, FC BARCELONA - ATLETICO MADRID 6-1

Prădători

Articol de GSP - Publicat luni, 06 octombrie 2008 00:00

Umilindu-şi adversarul, catalanii au înscris de 5 ori în doar 25 de minute

Ca un vultur înfometat asupra prăzii. Aşa s-a aruncat FC Barcelona spre Atletico. Şi a devorat-o. Rapid, uluitor, fără drept de apel (6-1). Cu o precizie matematică, din 180 în 180 de secunde, fantasticii catalani aveau deja 3-0 în minutul 9. Iar după nici o jumătate de oră scorul ajunsese, neverosimil, la 5-1. Niciodată, în istoria lor, madrilenii nu mai încasaseră 5 goluri înainte de pauză!

Ca şi cu Şahtior, eroul s-a numit Messi. Cîştigînd net duelul cu Aguero, argentinianul a fost un coşmar permanent pentru Heitinga şi Ujfalusi. A dat primul gol din ultimele 11 luni reuşit de Barca din lovitură liberă, executîndu-l fulgerător pe Coupet cînd acesta încă aranja zidul. Şi, mai remarcabil, a făcut faza meciului: a preluat mingea din propria jumătate, şi-a năucit în viteză toţi adversarii întîlniţi, dar, singur cu portarul, a şutat la cîteva degete de bară.

Barca nu doar a ridiculizat-o pe Atletico, numită apoi "Patetico". Totodată, a izbutit să-i resusciteze pe Abidal şi Henry, rivalii noştri de sîmbătă. După o perioadă de umbră, primul a evoluat excelent în banda stîngă, iar celălalt a intrat şi a înscris golul de final.

Tavi Popescu, mesaj de pe patul de spital » Ce a pățit jucătorul de la FCSB: „E prima oară în viață”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!