INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SUPERCUPA ANGLIEI » CHELSEA - MANCHESTER UNITED 2-2, 4-1 LA PENALTY-URI

Primul avertisment

Articol de - Publicat luni, 10 august 2009 00:00

Chelsea i-a transmis un mesaj clar campioanei: "Avem forţa să vă detronăm"

Managerul lui Manchester United, Alex Ferguson, a avut dreptate. Chelsea rămîne pentru campioana Angliei o mare ameninţare în sezonul care va debuta sîmbătă, dacă nu cumva cea mai mare. S-a văzut şi ieri, cînd albaştrii i-au suflat lui Sir Alex primul trofeu al sezonului, Supercupa Angliei: 2-2 la capătul timpului regulamentar, 4-1 la penalty-uri.

Londonezii, cu un nou antrenor pe bancă, Carlo Ancelotti, au arătat parcă mai bine decît United fără Cristiano Ronaldo. Prima repriză le-a aparţinut "diavolilor roşii", într-adevăr, iar portughezul Nani a reuşit, cînd şi cînd, să intre în pielea compatriotului său plecat la Real. Mai ales la golul din minutul 10, cînd l-a lăsat spectator pe Ivanovici şi l-a învins pe Cech cu un şut plasat.

De partea cealaltă, lui Ancelotti nu i-a trebuit mult timp să-şi dea seama că pe partea lui Ivanovici are probleme şi l-a înlocuit la pauză. Albaştrii au revenit motivaţi de la cabine, Carvalho a egalat repede, după care a ieşit la rampă arbitrul. Chris Foy a pus umărul la golul doi al lui Chelsea, lăsînd nesancţionat un fault al lui Ballack la Evra. În ultimele secunde de joc, el şi-a "reparat" gafa trecînd cu vederea poziţia de ofsaid în care se afla Rooney la golul de 2-2. Şi aşa s-a ajuns la penalty-uri.

CHELSEA - MAN. UNITED    2-2, 4-1 la penalty-uri
(Carvalho 52, Lampard 71 - Nani 10, Rooney 90Ă1)
Au transformat loviturile de departajare: Lampard, Ballack, Drogba, Kalou - Carrick
Au ratat: Giggs, Evra
CHELSEA: Cech - Ivanovici (46 Bosingwa), Terry, Carvalho, Ashley Cole - Mikel (67 Ballack), Essien, Lampard, Malouda (78 Deco) - Drogba, Anelka (83 Kalou). Antr. C. Ancelotti
MANCHESTER: Foster - O'Shea (75 Fabio), Ferdinand, Jonathan Evans, Evra - Park (75 Giggs), Fletcher (75 Scholes), Carrick, Nani (63 Valencia) - Rooney, Berbatov (75 Owen). Antr. A. Ferguson
A arbitrat Chris Foy

FLASH

STRANIERI
"Dublă" românească

Sergiu Radu şi Emil Jula au marcat pentru Energie Cottbus la 3-1 cu FC Augsburg. Primul a deschis scorul în minutul 23, iar ex-gălăţeanul a închis tabela (63). "Schijă" a fost înlocuit cu 6 minute înaintea finalului, Jula în prelungiri. Al treilea român al gazdelor, Ovidiu Burcă, a fost integralist.

ANGLIA
Ofertă pentru Pato

Chelsea a făcut o ofertă tentantă pentru atacantul Milanului, Alexandre Pato. Albaştrii le-au propus rossonerilor 52 de milioane de euro şi împrumutul brazilianului pe o perioadă de un an, pînă în vara lui 2010.

Hargreaves, ce coşmar!
După ce a stat deja pe tuşă un an de zile, din cauza unei tendinite la genunchi, Owen Hargreaves va mai lua o pauză de 6 luni. Din aceeaşi cauză. Suferinţa n-a dispărut şi internaţionalul englez a fost trimis de Manchester United la doctorul lui Bayern, Muller Wohlfahrt, care l-a anunţat să nu-şi facă gînduri că reintră pînă la finele anului în curs.

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Ședința s-a încheiat! Cristiano Bergodi a plecat OFICIAL de la Rapid: „Mulțumim pentru momentele frumoase”